jak cwiczyc w upaly

Bieganie w upale może być niebezpieczne! Jak ćwiczyć w gorące dni?

Specjalista zajmujący się na co dzień prowadzeniem profesjonalnych treningów radzi zrezygnować z biegania w upale, oraz wszelkich treningów mocno podnoszących tętno (np. interwałów). To może być niebezpieczne dla naszego organizmu – chociażby z powodu odwodnienia lub czy ryzyka udaru. Jednak nie musimy rezygnować z ćwiczeń na świeżym powietrzu całkowicie. Wystarczy się do takiego treningu odpowiednio przygotować.

Jak ćwiczyć w upały?

W przypadku, gdy jest to trening, który wykonujemy na co dzień, lecz gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, to pierwszą rzeczą będzie zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zarówno przed jak i w trakcie ćwiczeń. Najlepsza oczywiście jest woda, ale można skorzystać także z napojów izotonicznych zawierających elektrolity. Uzupełnianie płynów należy wykonywać dość często, ale w niewielkich ilościach, tak by utrzymywać równy poziom nawodnienia w organizmie.

Gdy w cieniu temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, to warto prowadzić treningi rano, przed godziną 10. Po tej godzinie takie ćwiczenia jak bieganie, w upale i na otwartych przestrzeniach, może grozić poważnymi konsekwencjami. Lepiej wykonywać treningi w cieniu drzew (np. w parkach).

Bezpieczniej jest ćwiczyć po godzinie 17., gdy słońce jest niżej na horyzoncie a temperatury zaczynają spadać. Wtedy możemy trenować nawet do późnych godzin wieczornych.

W upalne dni powinniśmy wykluczyć z treningu ćwiczenia, które mocno podnoszą tętno. Zaliczają się do nich interwały, sprinty czy burpee.

Co jeść przed treningiem w upalne dni?

Dieta przy ćwiczeniach w upalne dni nie powinna być ciężka. Zaleca się spożywanie lekkich potraw, a najlepiej owoców takich jak banany czy arbuz, w tym także tych sezonowych: malin, borówek.

Nie powinniśmy jeść tuż przed rozpoczęciem treningu. Zaleca się odczekanie około 45-60 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. W upalne dni najlepiej sprawdzają się też odświeżające koktajle z warzyw i owoców. Pomogą nie tylko nawodnić organizm, ale także uzupełnić witaminy.

Ochrona przed słońcem

Bieganie w upale może być mniej uciążliwe, jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Warto zabezpieczyć się przed działaniem promieni słonecznych. Szczególnie naszą skórę, stosując odpowiednie filtry UV, np. w postaci kremów lub mgiełki do ciała. Obowiązkowe jest nakrycie głowy, które uchroni nas przed udarem słonecznym.

Ile ćwiczyć w upalne dni?

Wszystko zależy od naszej kondycji, doświadczenia i możliwości naszego organizmu. Niemniej specjaliści przyjmują, że trening osób rozpoczynających swoją przygodę z ćwiczeniami na świeżym powietrzu, nie powinien przekraczać 45 minut.

Źródło: newsrm.tv

Wypowiedź: Krzysztof Wawer, instruktor Jatomi Fitness Złote Tarasy

4.6/5 - (13 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH