Śniadanie ucznia

Dobre rozpoczęcie dnia ma fundamentalne znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Tym bardziej więc powinno się zadbać o to, by dziecko nigdy nie wychodziło rano z domu z pustym żołądkiem.

Według badań, co szóste dziecko idzie do szkoły bez śniadania. To prowadzi do niebezpiecznego osłabienia organizmu młodego człowieka, spadku odporności i skutkuje podatnością na choroby. Głodny uczeń nie będzie mógł się skupić na lekcji, a czas, który powinien spędzić w szkole, trzeba będzie przeznaczyć na wizyty w gabinecie lekarskim.

Dobre śniadanie powinno być odpowiednio zbalansowane, niezbyt obfite, ale dostarczające różnorodnych składników odżywczych. Mogą to być np. kanapki, ale z różnymi dodatkami – z serem, szynką, dżemem, jajkiem. Obowiązkowo trzeba dziecku zaproponować ciepłą herbatę, mleko, kakao itp. Nie należy też wmuszać w dziecko wciąż tych samych produktów, bo są zdrowe. Człowiek potrzebuje witamin i minerałów z różnych grup, dlatego warto często modyfikować menu. Idealnie dobrany posiłek powinien dostarczyć organizmowi około 25 procent dziennej dawki energii.

Trzeba pamiętać jednak, że pierwsze śniadanie nie wystarczy uczniowi do obiadu. Dobrze jest więc zapakować dziecku coś, czym mogłoby się posilić w oczekiwaniu na porę obiadową. Może to być np. jogurt, owoce, soki przecierowe lub coś słodkiego.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia śniadania:

  • poranne śniadanie, w miarę możliwości, powinno być rodzinnym rytuałem
  • warto zmobilizować dziecko, by wcześniej wstało i nie jadło w pośpiechu
  • należy urozmaicać menu i zadbać o apetyczny wygląd potraw
  • można pozwolić dziecku przygotować śniadanie według uznania – niech samo zdecyduje co ma ochotę zjeść
  • można kupić ozdobne pudełko do pakowania śniadania, np. z wizerunkiem bohatera ulubionej kreskówki, to na pewno zachęci dziecko do zjedzenia drugiego śniadania w szkole
4.4/5 - (163 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH