Objawy depresji – zwłaszcza zmęczenie i utrata apetytu – mogą być związane ze zmianami miażdżycowymi tętnic i początkami choroby wieńcowej – informuje pismo “Archives of General Psychiatry”.
Od dawna wiadomo, że depresja, gniew i inne negatywne emocje mają związek z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej, w przebiegu której zwężają się naczynia krwionośne dostarczające krew do mięśnia sercowego. Jednak większość dotychczasowych badań koncentrowała się na ryzyku zawału serca oraz nagłej śmierci z przyczyn wieńcowych, stąd trudno było ocenić wpływ depresji czy lęku na wczesne stadia choroby.
Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine oraz Indiana University-Purdue University w Indianapolis przeprowadzili badania na 324 mężczyznach i kobietach w wieku przeciętnie 60,6 lat, stosują zarówno badania laboratoryjne, jak i ankiety oraz mierząc wielkość blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych.
Badania przeprowadzono w odstępie dwóch lat.
Okazało się, że większemu nasileniu objawów depresji odpowiadały wyraźniejsze zmiany miażdżycowe. Na tę zależność nie wpływały inne czynniki w rodzaju stosowanych leków. Jednak związek miedzy depresją a miażdżycą był widoczny tylko w przypadku “fizycznych” objawów depresji – zmęczenia czy utraty apetytu, a nie smutku, pesymizmu czy innych emocji.