Smutki psują krew

Objawy depresji – zwłaszcza zmęczenie i utrata apetytu – mogą być związane ze zmianami miażdżycowymi tętnic i początkami choroby wieńcowej – informuje pismo “Archives of General Psychiatry”.

Od dawna wiadomo, że depresja, gniew i inne negatywne emocje mają związek z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej, w przebiegu której zwężają się naczynia krwionośne dostarczające krew do mięśnia sercowego. Jednak większość dotychczasowych badań koncentrowała się na ryzyku zawału serca oraz nagłej śmierci z przyczyn wieńcowych, stąd trudno było ocenić wpływ depresji czy lęku na wczesne stadia choroby.

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine oraz Indiana University-Purdue University w Indianapolis przeprowadzili badania na 324 mężczyznach i kobietach w wieku przeciętnie 60,6 lat, stosują zarówno badania laboratoryjne, jak i ankiety oraz mierząc wielkość blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych.
Badania przeprowadzono w odstępie dwóch lat.

Okazało się, że większemu nasileniu objawów depresji odpowiadały wyraźniejsze zmiany miażdżycowe. Na tę zależność nie wpływały inne czynniki w rodzaju stosowanych leków. Jednak związek miedzy depresją a miażdżycą był widoczny tylko w przypadku “fizycznych” objawów depresji – zmęczenia czy utraty apetytu, a nie smutku, pesymizmu czy innych emocji.

4.9/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH