Ryby na zdrowy rozum

Tłuszcze roślinne i ryby są niezbędne dla prawidłowego rozwoju umysłowego dzieci – mówiono podczas konferencji w Warszawie, której uczestnikami oprócz specjalistów od żywienia były dziecięce gwiazdy programu “Duże dzieci” i najmłodszy perkusista na świecie.

Ania Popek oraz elokwentne bliźniaki Maciek i Paweł Król mogą być żywymi przykładami właściwego odżywienia, podobnie jak 4-letni Igor Falecki, który już gra na perkusji jak zawodowiec.

Jednak jak wykazały przeprowadzone między październikiem a listopadem badania, większość matek dzieci w wieku od 3 do 12 lat – ?choć zdaje sobie sprawę ze znaczenia diety – uważa, że wpływa ona tylko na rozwój fizyczny, nie umysłowy, a na samą dietę ma raczej tradycyjne poglądy.

Aż w 68 procentach przypadków za najważniejszy czynnik w planowaniu posiłków uznały one upodobania rodziny, podczas gdy wartości odżywcze zajęły drugie miejsce (52 procent) – mówiła docent Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Przy tym? wciąż najbardziej cenione jest “dające siłę” mięso oraz mleko.

?Wciąż za mało jemy zawierających korzystne dla mózgu kwasy omega-3 ryb – odstraszają od nich doniesienia o skażeniach metalami ciężkimi i chemikaliami, a także wysoka cena. Najmniejsze, niemal zerowe spożycie ryb, odnotowano wśród mężczyzn z województwa świętokrzyskiego. Najbardziej popularnym posiłkiem są kanapki (najzdrowsze – z pełnoziarnistego pieczywa, z wędliną i/lub żółtym serem, pomidorem, ogórkiem, sałatą lub rzodkiewką).

Profesor Marek Naruszewicz uważa, że właściwe odżywianie zaczyna się już w okresie płodowym.

Podkreśla, że zbyt mało jemy warzyw i owoców – nie należy ich zastępować sokami, w których za dużo jest cukru. Jako szczególnie niebezpieczne potępia chipsy i frytki, w których wysokie jest stężenie rakotwórczego akrylamidu. Takie pokarmy są szkodliwe, zwłaszcza dla dzieci, w których przypadku zjedzenie paczki chipsów oznacza kilkakrotnie większą dawkę tej trucizny na kilogram masy
ciała.

5/5 - (197 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH