Alergia i związane z nią dolegliwości często utrudniają nam życie, ale warto sobie czasem uświadomić, że jest ona nie tylko dokuczliwą pozostałością naszego dziedzictwa biologicznego, lecz przede wszystkim cennym mechanizmem obronnym.
Alergia to nadmierna reakcja organizmu na występujące w otoczeniu związki chemiczne. Zasadniczą rolę odgrywa tu nasz układ odpornościowy, który w normalnych warunkach chroni nas przed czynnikami szkodliwymi, jednak w przypadku alergii jego działanie jest niewłaściwie ukierunkowane. Warto pamiętać, że niektóre reakcje alergiczne, choć nieprzyjemne, mają na celu pozbycie się lub unieszkodliwienie substancji chorobotwórczej. Ich działanie zatem ma duże znaczenie w przystosowaniu się organizmu do różnych warunków. Niektóre dane wskazują, że nasi przodkowie mimo większej skłonności do reakcji alergicznych lepiej od nas radzili sobie z poważnymi infekcjami wirusowymi.
Większość z nas zapewne postrzega alergię i związane z nią dolegliwości za niepotrzebne i utrudniające życie, ale warto sobie czasem uświadomić, że jest ona nie tylko dokuczliwą pozostałością naszego dziedzictwa biologicznego, lecz przede wszystkim cennym mechanizmem obronnym przed związkami chemicznymi pojawiającymi się wraz z rozwojem cywilizacji.
Częste mycie przyczyną alergii?
Dlaczego w społeczeństwach rozwiniętych alergie tak często występują? Paradoksalnie związane jest to ze wzrostem higieny. Praktycznie do połowy XX wieku większość ludzi była narażona na kontakt z rozmaitymi pasożytami, również jelitowymi. Nie znano wówczas skutecznych środków ich zwalczania. Nie znano detergentów, a mydło, choć znane od czasów starożytnych, nie było dla większości społeczeństwa artykułem pierwszej potrzeby. Zasadniczo dopiero od XIX wieku do higieny osobistej zaczęto przykładać większą wagę. Wcześniej w społeczeństwach zachodnich o swoją czystość dbali jedynie ludzie zamożni – nie było to jednak regułą (łazienka często uchodziła za zbędne pomieszczenie, nawet w pałacu).
Naturalnie nie namawiamy nikogo, by zwalczał reakcje alergiczne nie myjąc się lub zarażając się pasożytami jelitowymi, choć ostatnio jeden z badaczy cierpiących na dokuczliwą postać astmy atopowej świadomie połknął pewnego robaka jelitowego i stwierdził, że objawy choroby znacznie się zmniejszyły. Mimo namów żony, nie chciał przerwać tej osobliwej terapii, uznając, że zakażenie pasożytnicze jest w jego przypadku mniej dokuczliwe od astmy.
Przyczyny i rodzaje alergii
Przyczyn alergii może być tyle, ile występuje w otoczeniu rozmaitych substancji chemicznych – czyli bardzo wiele. Niektóre z nich wywołują uczulenia częściej niż inne, dlatego są powszechnie znane. Jest wiele metod klasyfikacji alergii. Możemy je podzielić m.in. według drogi, jaką alergeny dostają się do naszego organizmu; może to być więc alergia wziewna, pokarmowa lub kontaktowa.
Do najpowszechniejszych i najuciążliwszych alergii wziewnych należy uczulenie na pyłki roślin. Jest to prawdziwe utrapienie dla chorych – oddychanie jest przecież czynnością, od której nie możemy się powstrzymać. I nawet jeśli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu, wychodząc z niego będziemy narażeni na kontakt z większą lub mniejszą ich ilością, zależnie od tego, czy żyjemy w okolicy zielonej, czy w dużym betonowym mieście.
Z alergii pokarmowych stosunkowo częste jest, zwłaszcza u dzieci, uczulenie na gluten – białko występujące w niektórych zbożach, np. w pszenicy.
Alergię kontaktową może wywoływać np. chrom. Występuje on w bardzo wielu przedmiotach codziennego użytku – od zapałek poczynając na uchwytach w tramwaju kończąc.
Reakcje alergiczne
Reakcje alergiczne powszechnie występujące to m.in. astma, alergiczne zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk atopowy. Groźne reakcje alergiczne mogą wywołać niektóre leki, dlatego będąc u lekarza powinniśmy zawsze pamiętać, na jakie preparaty byliśmy kiedyś uczuleni. Oszczędzi nam to wielu dolegliwości i skróci czas leczenia – nie trzeba będzie drugi raz chodzić do przychodni i czekać na efekt zmienionego leku.
Reakcję alergiczną mogą wywołać także czynniki fizyczne, nie tylko substancje chemiczne. Mogą nimi być m. in. światło, wysoka lub niska temperatura.
Jeżeli chodzi o sposób radzenia sobie z alergią, to wydawałoby się, że najprostsze jest unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Niestety, nie zawsze jest ono możliwe. Na rynku są dostępne środki i leki, które mogą nam doraźnie pomóc, a w których wyborze pomoże nam lekarz albo farmaceuta. Poważniejsze przypadki, kiedy objawy są dokuczliwe, a przyczyna alergii nieznana, wymagają pomocy lekarskiej, a nieraz długiego i uciążliwego leczenia specjalistycznego.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.