Rejestracyjny bałagan – bałagan na rynku suplementów


Suplementy diety wprowadziły olbrzymi bałagan na rynku dystrybucyjnym. Przyczyniły się do tego wielkie koncerny i firmy, które wymuszają w Urzędzie Rejestracji czy na decydentach, takich jak minister zdrowia, przesunięcie części produktów leczniczych do grupy dietetyków. Coraz szersze są listy leków dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego.

Dobrym przykładem są preparaty, które zawierają dużą ilość witamin. Dotychczas były one lekami i mogły być sprzedawane wyłącznie w aptekach. Obecnie, po zmianie statusu rejestracyjnego na suplementy diety, mogą być sprzedawane np. w sklepach ogólnospożywczych lub na stacjach benzynowych.

Ja także te zmiany boleśnie odczuwam. Dotychczas rozmawiając z pacjentem, informowałem go, że dany preparat jest lekiem i nie mogę go wydać bez recepty lub prosiłem, by stosował go pod pełną kontrolą i w odpowiedni sposób. I nagle okazuje się, że wskutek jednej urzędniczej decyzji staje się on suplementem diety. Wówczas pacjent przychodzi do mnie z pretensjami: „Jak to jest?! Wczoraj nie mogłem otrzymać od pana tego leku, a teraz w sklepie na półce stoi coraz więcej tych preparatów”. Jest to dowód na to, że w naszym kraju panuje olbrzymi bałagan rejestracyjny.

Mam nadzieję, że po zmianach, które nastąpiły w ostatnich miesiącach w kierownictwie Urzędu Rejestracji, jest nadzieja na to, że ta sprawa zostanie w najbliższym czasie uregulowana. Prezes Urzędu Rejestracji dr Leszek Borkowski wielokrotnie zapowiadał tego typu działania. Wypada teraz tylko czekać na konkrety.

4.9/5 - (204 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH