Trądzik pospolity jest problemem nie tylko nastolatków, coraz częściej pojawia się również u dorosłych. Chorobę tę trzeba leczyć pod kontrolą dermatologa niezależnie od wieku pacjenta. Aby osiągnąć pozytywne rezultaty terapii, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji.
W trądziku pospolitym (acne vulgaris) gruczoły łojowe pracują nieprawidłowo. Najwięcej tych gruczołów występuje w obrębie tzw. strefy T (czoło, nos, broda), dlatego zmiany trądzikowe dotyczą przede wszystkim skóry twarzy, ale mogą również objąć plecy i dekolt.
Pielęgnowanie skóry stanowi istotny element leczenia trądziku oraz zapobiegania powstawaniu kolejnych zamian. Sposób pielęgnacji cery zależy od fazy choroby. W trakcie leczenia dermatologicznego pacjent stosuje tak wiele różnych preparatów, że do codziennej pielęgnacji powinien wybierać łagodne kosmetyki. Natomiast jeśli ktoś ma łagodną postać trądziku albo choroba jest w fazie remisji, wówczas najbardziej wskazane są preparaty do cery trądzikowej. Należy przypomnieć pacjentowi, że o stosowaniu wszelkiego rodzaju kosmetyków powinien poinformować dermatologa.
Do pielęgnacji tego typu cery szczególnie polecane są dermokosmetyki dostępne w aptece.
Oczyszczanie
Skórę twarzy należy regularnie oczyszczać z kurzu, brudu i makijażu, ale nie wolno przesadzić, aby jej nie przesuszyć i nie podrażnić. Twarz i szyję wystarczy myć dwa razy dziennie: rano i wieczorem, stosując nieoleiste kosmetyki, najlepiej w formie żelowej lub pianek. Częstsze mycie nie jest wskazane, ponieważ wzmaga łojotok. Należy zdecydowanie unikać zwykłego mydła, gdyż wysusza skórę, pobudzając gruczoły łojowe do wzmożonej pracy oraz nadaje jej odczyn zasadowy, co sprzyja rozwojowi bakterii. Wrogiem skóry są też preparaty na bazie alkoholu, które ją przesuszają i podrażniają, prowadząc do pogorszenia jej stanu. Po umyciu twarz należy spłukać letnią wodą i delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem. Następnie należy przetrzeć tonikiem antybakteryjnym oraz nałożyć krem nawilżający lub nawilżająco-matujący.
Kremy do cery trądzikowej stosowane są przede wszystkim w celu zapobiegania powstawaniu zaskórników. Powinny one złuszczać rogowaciejący naskórek, zmniejszać łojotok, a także zwalczać bakterie. Kremy odżywcze, wzbogacane woskami, masłem karite czy olejami roślinnymi, zatykają pory, dlatego lepiej ich nie stosować.
Produkty do zadań specjalnych
Kurz oraz intensywne pocenie się (na przykład latem, podczas podróży czy po intensywnym wysiłku) mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych. W takich wypadkach warto sięgnąć po chusteczki lub płatki oczyszczające. Pozwolą one oczyścić skórę z zanieczyszczeń, a przy tym nie podrażnią jej. Natomiast bibułki matujące są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, których skóra się świeci. Doskonale pochłaniają sebum i świetnie nadają się do odświeżania makijażu.
Na pojedyncze krostki można stosować specjalne żele lub plasterki punktowe, które mają działanie antybakteryjne i wysuszają wypryski.
Dobre rezultaty daje również wykonywanie raz w tygodniu peelingu. Do cery trądzikowej nadają się tylko peelingi chemiczne. Peeling można wykonać dopiero wtedy, gdy zmiany są zaleczone i nie ma ropnych wyprysków. Złuszczanie naskórka prowadzi przede wszystkim do wygładzenia i rozjaśnienia cery.
Kamuflaż
Nowoczesne, dobrej jakości kosmetyki do makijażu nie zatykają porów skóry. Do cery trądzikowej szczególnie polecane są podkłady beztłuszczowe, o właściwościach antybakteryjnych. Do zamaskowania pojedynczych wyprysków mogą być przydatne korektory mające działanie antybakteryjne. Maskują one krostki, ale również sprzyjają gojeniu.
Precz ze złymi nawykami
Aby właściwie pielęgnować cerę trądzikową, należy pozbyć się negatywnych przyzwyczajeń. Przede wszystkim nie należy dotykać twarzy brudnymi rękami. Nie wolno wyciskać krost, bo to wzmaga stan zapalny, przedłuża czas gojenia i prowadzi do powstania brzydkich blizn, mogących trwale oszpecić twarz. Odradza się oczyszczanie skóry u kosmetyczki, gdyż przynosi ono odwrotny skutek do zamierzonego i wzmaga pracę gruczołów łojowych.
U niektórych pacjentów występuje zjawisko nawykowego drapania twarzy. Jest to nałóg, z którym należy bezwzględnie walczyć, gdyż prowadzi do powstawania ranek, a w konsekwencji do trwałych blizn i przebarwień.
Ochrona przed słońcem
Cerę trądzikową należy chronić przed słońcem, stosując lekkie, emulsyjne preparaty z filtrem. Myli się jednak ten, kto uważa, że słońce jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Co prawda promienie słoneczne wykazują działanie antybakteryjne i wysuszają skórę, co sprawia, że wypryski chwilowo znikają, ale jest to efekt tymczasowy. Opalanie powoduje, że naskórek się pogrubia, a po pewnym czasie zmiany, przede wszystkim zaskórnikowe, nasilają się. Jeszcze bardziej szkodzi opalanie się w solarium. Ponadto wiele preparatów stosowanych w terapii trądziku uwrażliwia skórę na promieniowanie ultrafioletowe, więc ekspozycja na słońce może nawet doprowadzić do poparzenia skóry.