Opieka medyczna dla pracowników – inwestycja, nie koszt

Polska znajduje się w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia. Pracodawcy, chcąc przyciągnąć i zatrzymać pracownika oferują atrakcyjne benefity pozapłacowe. Wśród najbardziej pożądanych przez pracowników jest prywatna opieka medyczna.

Na szczycie listy oczekiwań kandydatów o pracę plasuje się prywatna opieka medyczna. Jest ona ważna dla 14 proc. pracowników. I choć jest ona już standardem w korporacjach, wciąż stanowi duże wyzwanie dla małych i mikroprzedsiębiorstw. W małych przedsiębiorstwach tylko 6 proc. pracowników objętych jest prywatną opieką medyczną.

Dlaczego warto zainwestować w opiekę medyczną?

Statystyczny pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym kilkanaście dni w roku. Koszty z tym związane są liczone w miliardach złotych. Inwestycja w opiekę zdrowotną wysokiej jakości jest więc dla pracodawców korzystna z dwóch powodów. Po pierwsze, opieka medyczna pozwala obniżyć koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi pracowników. Po drugie, są to najbardziej cenione benefity pozapłacowe. Dlatego firma, która proponuje opiekę medyczną ma szansę przyciągnąć najlepszych pracowników. Dziś takim rozwiązaniem są zainteresowane już nie tylko duże korporacje.

Realne oszczędności

Inwestycja w wysokiej jakości efektywną opiekę medyczną dla pracowników to korzyść, a nie strata. Dzięki szybszemu dostępowi do porad lekarskich i efektywnej opiece medycznej, można znacząco skrócić liczbę dni nieobecności w pracy. Oszczędności z tego tytułu wynoszą aż 726 zł na kosztach choroby na jednym pracowniku w skali roku. W małych firmach możliwość zmniejszenia długości zwolnień lekarskich jest szczególnie istotna. Już nieobecność jednej osoby znacząco osłabia zespół i może wpłynąć na wydajności danej organizacji.

Abonament dla mikroprzedsiębiorców

Do niedawna prywatną opiekę medyczną kojarzono ze świadczeniem premium. Dostępna była bowiem głównie dla pracowników międzynarodowych korporacji z dużych miast. Jednak rosnące zainteresowanie prywatnymi abonamentami medycznymi ze strony osób indywidualnych sprawiło, że dziś świadczenia te są coraz łatwiej dostępne dla Polaków, w tym także dla mikrobiznesu.

Artur Białkowski, prezes zarządu Medicover Polska:

Dostosowując się do obserwowanych zmian na rynku pracy i rosnącego zapotrzebowania
na benefity pozapłacowe w postaci opieki medycznej, przygotowujemy dla naszych klientów dedykowane pakiety, na tyle elastyczne, że planem medycznym możemy objąć już mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające nawet dwie osoby. W wielu przypadkach osoby, które wcześniej pracowały w dużej firmie, a następnie założyły własny biznes, chcą, żeby opieka medyczna była standardem również w ich przedsiębiorstwie.

Prywatna opieka zachętą dla pracowników branży budowlanej i przemysłowej

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw wciąż się rozwija. Już dziś jest siłą napędową gospodarki, wytwarzającą ¾ polskiego PKB oraz dającą zatrudnienie 6 mln osób.
Wraz z wielkością firmy rosną jednak trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Obecnie najbardziej na brak odpowiednio wykształconych kadr skarżą się średnie firmy przemysłowe i budowlane i to m.in. one najczęściej decydują się na opieką medyczną.
O korzyściach z atrakcyjnych benefitów pozapłacowych mówią też sami przedsiębiorcy, którzy muszą nadążać za zmieniającym się rynkiem. Benefity pozapłacowe, takie jak pakiety medyczne, poza konkurencyjnością na rynku ofert pracy, to oczywiście też inwestycja
w poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH