Jeden z najczęściej spotykanych nowotworów to rak piersi. Każdego dnia, u czterdziestu pięciu Polek, diagnozuje się to schorzenie. Stanowi ono aż 25% wszystkich rozpoznań onkologicznych. Badaj się bo wcześnie wykryty rak piersi jest niemal w każdym przypadku uleczalny.
Samobadanie – pierwszy krok ku zdrowiu
Bardzo często, bo aż w 60% przypadków, to kobiety zauważają niepokojącą zmianę. Same wyczuwają guzki czy zgrubienia. Dlatego właśnie samobadanie piersi jest pierwszym krokiem w profilaktyce raka piersi. Badanie należy przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu lub w przerwie między stosowaniem tabletek – u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne. Samodzielną kontrolę warto zacząć tuż po ukończeniu dwudziestego roku życia i badać się raz w miesiącu. Warto również poprosić swojego lekarza ginekologia, by przy każdej wizycie dokładnie zbadał piersi.
Jakie badanie jest odpowiednie?
W diagnostyce pomocne są odpowiednio dobrane badania diagnostyki obrazowej. W przypadku profilaktyki raka piersi jest to USG. Stosuje się je u kobiet do 40. roku życia. Mammografia zalecana jest u kobiet powyżej 40. roku życia oraz rezonans magnetyczny piersi w każdym wieku.
USG piersi
USG piersi to najtańsze i podstawowe badanie, przyczyniające się do wykrywania łagodnych, a także złośliwych zmian u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie. Kobiety do trzydziestego roku życia powinny wykonywać USG profilaktycznie raz na dwa lata, z kolei panie po trzydziestym roku życia – raz w roku. Badanie to nie wymaga skierowania od lekarza. Oczywiście osobom należącym do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania zaleca się wykonywanie badania częściej, w tym przypadku o częstotliwości takich badań decyduje lekarz prowadzący.
Mammografia
Mammografia skierowana jest do pań powyżej 40. roku życia. W15 tym wieku zmianie ulega struktura piersi – zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, a rozrasta się tkanka tłuszczowa. W tym wypadku promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany, nawet te bardzo niewielkie. Badanie powinno się wykonywać, co dwa lata po czterdziestym roku życia. Po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia – raz w roku. Na badanie mammograficzne wymagane jest skierowanie od lekarza, ponieważ jest to rodzaj prześwietlenia, co oznacza, że przeprowadzane jest przy użyciu promieni rentgenowskich.
Rezonans magnetyczny piersi
Rezonans cechuje się bardzo wysoką czułością w diagnostyce złośliwych zmian, która dochodzi nawet do 97%. Dzięki temu, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zmian pozornie bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym czy USG. Rezonans jest również bezpieczny – nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego. Wykonuje się go głównie kobietom obciążonym ryzykiem zachorowania oraz z rodzinnym wystąpieniem raka piersi. Rezonans jest także jedynym badaniem diagnostycznym dla kobiet z implantami piersi.
dr n. med. Ewa Gorczyca, Affidea Polska, kierownik Poradni Chorób Piersi w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów COI w Warszawie:
Skuteczność leczenia raka piersi to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Wiele pacjentek możemy całkowicie wyleczyć, jeśli choroba wykryta zostanie we wczesnym stadium. Badanie rezonansu magnetycznego powinny wykonywać kobiety, u których życiowe ryzyko zachorowania przekracza 20%. Dotyczy to pacjentek z mutacjami genetycznymi podnoszącymi ryzyko wystąpienia raka piersi oraz z rodzinnym wystąpieniem raka piersi.
Możliwości profilaktycznych jest wiele, zdrowie tylko jedno. Rak nie wybiera, nie czeka na odpowiedni moment, dlatego warto postawić zdrowie na pierwszym miejscu.
Źródło: informacja prasowa LB Relations Sp z o.o.