Oko – okno na świat


Oko jest naszym „oknem” na świat. To bardzo wrażliwy organ, a w razie jego uszkodzenia nic nie jest w stanie go zastąpić. Należy więc o nie dbać by służyło nam jak najdłużej.

Najważniejszą ochronę dla naszych oczu stanowią łzy. Zabezpieczają je przed wpływem różnych czynników środowiska zewnętrznego, odpowiadają również za utrzymanie prawidłowej pracy optycznej oka. Tak zwany film łzowy, czyli warstwa łez pokrywająca gałkę oczną, musi cechować się stałym składem ilościowym i jakościowym. Jakiekolwiek zaburzenia jego treści może doprowadzić do zaburzeń zwanych zespołem suchego oka lub wręcz do zapalenia rogówki.

Istnieje wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na pracę naszych gruczołów łzowych, są to: promieniowanie słoneczne, kurz, klimatyzacja, zmęczenia oczu wywołanego długą pracą przed monitorem komputera, oglądaniem telewizji czy nadmiernego wysilania oczu, co dzieje się na przykład w trakcie długotrwałego prowadzenia samochodu. Żaden człowiek prowadzący aktywny tryb życia nie jest w stanie uniknąć sytuacji bezpośrednio związanych z wymienionymi elementami. Dlatego też wielu okulistów radzi, aby sięgnąć po odpowiedni substytut, jeszcze przed pojawieniem się zmian chorobowych.

Podstawowym objawem niedoboru łez jest nieprzyjemne uczucie swędzenia oczu określane często jako wrażenie „piasku pod powiekami”. Oczy wtedy stają się czerwone, a mruganie sprawia ból. Mogą się też pojawić zaburzenia ostrości widzianego obrazu. Rozwiązaniem takich problemów może się zająć Lacrimal®, który naśladując naturalne łzy, skutecznie nawilża spojówkę oka i osłania nabłonek rogówki. Jego działanie jest również bardzo przydatne w zapobieganiu podrażnień przy noszeniu protez. Ze względu na dobrą tolerancję i brak działań niepożądanych, może być stosowany jako preparat do przemywania oczu.

Warto zainteresować się tym problemem, szczególnie teraz w obliczu nadchodzącej jesieni i zimy, a co za tym idzie – skracającego się dnia i perspektywy aktywnego spędzania większej ilości czasu przy sztucznym świetle.
Warto zatroszczyć się o higienę naszych oczu; wzbogacić dietę o artykuły bogate w witaminy A i E, pić dużą ilość wody, nie siedzieć za blisko monitora, pamiętać o ćwiczeniach odprężających oko, dobrać odpowiednie okulary i wreszcie sięgnąć po Lacrimal®, który w aptekach jest dostępny bez recepty.


#czy wiesz że…

Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak sprawne jest oko ludzkie. W warunkach dobrej widoczności, będąc nieuzbrojonym w żaden sprzęt wspomagający widzenie możemy, rozróżnić aż… 10 000 000 kolorów. Aby dobrze wyobrazić sobie jak hojnie z tego punktu widzenia obdarzyła nas natura porównajmy to do najlepszego sprzętu fotoelektrycznego. Otóż najbardziej zaawansowany technicznie spektrofotometr jest w stanie osiągnąć najwyżej 40% tej precyzji. 7,5 % mężczyzn jednak nie rozróżnia kolorów, choć widzenie wyłącznie czarno-białe zdarza się niezwykle rzadko. Ciekawostką jest również to, że mimo obiegowych opinii na daltonizm mogą chorować również kobiety, choć w mniejszym stopniu (0,1%). Krajem o największej ilości daltonistów są, jak się okazuje nasi sąsiedzi – Czechy.

4.4/5 - (183 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH