Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
losy

Losy


KRZYWDA

To się zdarza. I to całkiem często. Rodzice decydują się na wyjazd do Ameryki „na zawsze”, a dorosłe dziecko zostaje. Owszem, chętnie pojedzie do nich na wakacje, ale – przynajmniej na razie – chce być tu, gdzie wszystko jest znajome, są przyjaciele, chłopak, plany na przyszłość. Tak było z Ulą. Rodzice podjęli decyzję, więc trudno – niech jadą. Ona nigdzie się nie wybierała. Uparła się i już. Nie mogli jej zabrać siłą, nie potrafili przekonać. Wyjechali.

Ula została. Studiowała psychologię, miała stały kontakt z rodzicami. I nagle wszystko zaczęło się sypać. Ich życie tam, jej tutaj. W końcu się to splotło… Byli w Stanach już dwa lata, gdy nagle ich małżeństwo pękło. Ojciec znalazł młodszą, także Polkę. Matka została sama. Ula stwierdziła, że nie ma wyjścia: musi jej pomóc przez to przejść. Wyjechała do Stanów, zamieszkały razem. Przerwała studia w kraju, poszła do roboty w fabryce w Ameryce. Była dobrą córką. Najlepszą. Potrafiła zrezygnować ze swoich planów, aby pomóc matce. To były jej priorytety.

Tamtego dnia, jak zwykle, wracała z nocnej zmiany. Napadli ją. Nie widziała dobrze ich twarzy, bo zakryli je chustkami aż po oczy. Wiedziała tylko, że byli czarni i że było ich pięciu. Zawlekli ją do półciężarówki, potem wyrzucili w jakichś ruinach po drodze.

Matkę spotkała w Ameryce krzywda od swoich. Córkę od obcych. I jak tu dalej żyć? Wracać? Już nie ma do czego.


ZAKONNICA

Teraz zakonnica. Przedtem studentka, Amerykanka. Rodzice, Polacy, trafili do Stanów z powojenną żołnierską emigracją. Miała w Polsce krewnych, ale nigdy u nich nie była. W ogóle w Polsce nie była. Pojechała więc do tej polskiej rodziny na wakacje i znalazła się, niejako przy okazji, w oazie koło Poronina. Potem, po powrocie do Stanów, zaczęła codziennie rano chodzić (to znaczy jeździć, oczywiście miała swój samochód) do kościoła na mszę świętą. Tak w niej to jakoś „zostało” z tej poronińskiej oazy. Zaczęła też chodzić (to znaczy jeździć) wieczorami na dyżury w przytułku dla bezdomnych. A potem, gdy byłem na kolacji u jej rodziców, okazało się, że jej już tam nie ma. Jest w klasztorze Karmelitanek w Poznaniu. Tam wstąpiła do klasztoru. Nie tu.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH