Kąpiel dziecka - podstawa pielęgnacji

Kąpiel dziecka – podstawy pielęgnacji niemowląt

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia? Kąpiel dziecka to podstawowy zabieg, który ma na celu utrzymanie czystości i zniwelowanie reakcji alergicznych. Na tym etapie warto wybrać łagodne środki myjące oraz olej lniany, bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, które pielęgnują i chronią skórę najmłodszych.

Skóra niemowląt jest słabo wykształcona, więc trudniej jest jej się bronić przed czynnikami zewnętrznymi czy utratą wilgoci. Jest też wyjątkowo delikatna, skłonna do podrażnień i bardzo wrażliwa. Dlatego do pielęgnacji maluchów zalecane są preparaty z emolientami.

Preparaty tego typu mają za zadanie natłuścić, nawilżyć, regenerować naskórek, a także zatrzymać w nim wodę. Ponadto emolienty tworzą barierę ochronną dla alergenów, odżywiają skórę, łagodzą świąd i swędzenia i niwelują podrażnienia i stany zapalne. Produkty z zawartością emolientów nie są tłuste, nie plamią ubrań i nie zatykają porów.

Kąpiel dziecka z emolientem

Produkty zawierające emolienty polecane są do codziennej kąpieli dzieci i niemowląt od 1. dnia życia. Substancje aktywne stanowią połączenie łagodnych środków myjących, oleju lnianego bogatego w NNKT, w tym kwasy omega-3 i omega-6 oraz pantenolu. Preparaty tego typu są hipoalergiczne, wolne od parabenów i barwników. Warto zwracać uwagę, czy produkt został przebadany dermatologicznie.

Właściwości preparatów zawierających emolienty:

  • delikatnie myje, oczyszcza i odżywia skórę dziecka
  • pielęgnuje skórę głowy zapobiegając jej przesuszeniu
  • zabezpiecza przed podrażnieniami
  • przyspiesza regenerację naskórka
  • czyni skórę gładką i elastyczną
  • nie powoduje łzawienia oczu

Ręcznik ma znaczenie

Podczas kąpieli dziecka do osuszenia skóry dziecka powinniśmy użyć odpowiedniego ręcznika. Bardzo ważne, by w składzie nie posiadał żadnych włókien, które sprzyjają osadzaniu się alergenów. To pozwoli zapobiec reakcjom alergicznym, wypryskom i podrażnieniom.

Pamiętajmy też, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. dlatego należy wybrać odpowiednio miękki ręcznik, który nie będzie “rysował skóry” podczas wycierania. W miękkim ręczniku dziecko będzie czuło się komfortowo, co pozwoli uprzyjemnić mu czynność kąpieli, która nie zawsze jest dobrze znoszona przez niemowlaki.


Źródło: informacja prasowa / ziololek.pl

3.7/5 - (10 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH