jaka woda jest najlepsza dla dziecka

Jaka woda jest najzdrowsza dla naszych dzieci?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód, jednak woda wodzie nierówna. Woda mineralna, źródlana, filtrowana, butelkowana – która i w jakich ilościach jest najlepsza do picia dla naszego dziecka? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Najzdrowsza ze wszystkich

Picie wody z pewnością jest zdrowsze dla dziecka niż herbatki czy słodzone napoje. W końcu ciało człowieka aż w 80% składa się właśnie z wody. Jest ona zatem niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów życiowych już od najmłodszych lat. Dziecko codziennie traci pewną ilość wody, nawet jeśli jeszcze nie rusza się zbyt wiele. Należy pamiętać o stałym jej uzupełnianiu. Najlepiej podawać ją do posiłków, a także pomiędzy nimi.

Większość naszych nawyków wynosimy z domu. Warto więc stosunkowo wcześnie zadbać o to, by dziecko od najmłodszych lat nauczyło się sięgać po wodę, a nie np. gazowane, słodzone napoje, które do tego są pełne barwników i konserwantów. Żeby przekonać malca do picia bezsmakowego płynu, powinniśmy sami, jako rodzice być pozytywnym wzorcem dla naszych dzieci. Dziecko, widząc swojego rodzica sięgającego po szklankę wody, chętnie samo tego spróbuje. Picie wody możemy urozmaicić. szczególnie w sezonie letnim, dodając do niej świeże owoce – np. maliny, truskawki czy cytrynę.

Ile wody dla dziecka?

To, jaką ilość wody powinniśmy podawać naszym pociechom, zależy od ich wieku i wagi. Najmłodsze dzieci powinny spożywać mniejsze jej ilości, a rzadziej. Natomiast starsze dzieci – niemowlęta do 10 kg, powinny otrzymywać 100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg powinny dodatkowo pić 50 ml na każdy kilogram masy ciała. Starajmy się jednak unikać podawania zbyt dużej ilości wody jednorazowo. Szczególnie u dzieci, które nie przekroczyły jeszcze 10 kg może to spowodować tzw. “przepojenie” i wymioty. Pamiętajmy także, iż woda zawarta jest także w pożywieniu – kaszkach, zupkach i innych potrawach. Ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia nie powinna przekroczyć 1,5 l.

Jaka woda jest najlepsza do picia?

W przypadku najmłodszych dzieci, których organizm dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania, niezmiernie ważne jest zachowanie ostrożności przy wyborze odpowiedniej wody do picia. Jaka zatem jest najlepsza woda do picia? Maluchom, najlepiej podawać wodę przegotowaną i letnią, źródlaną, ale nie mineralną. Nie podawajmy też takim dzieciom wody gazowanej. Po ukończeniu pierwszego roku życia, możemy wprowadzić wodę nieprzegotowaną oraz niskozmineralizowaną. Po ukończeniu trzech lat, możemy już podawać naszym pociechom wodę średniozmineralizowaną.

Woda filtrowana – zdrowa i najtańsza

Ostatnio często słyszymy, że woda z kranu jest bardzo dobrej jakości. Potwierdzają to cykliczne badania przeprowadzane przez sanepid. Obawy budzi jednak fakt, iż zanim taka woda dotrze do nas, musi przepłynąć przez kilometry rur wodociągowych. Te z kolei nie zawsze są w idealnym stanie, często pokrywa je rdza czy kamień. W nim zaś często występują metale ciężkie, a także wiele innych, szkodliwych dla zdrowia substancji. Instytut Matki i Dziecka stwierdził, że woda z kranu, przegotowana i przefiltrowana, może być podawana dzieciom powyżej 1 roku życia.

Okazuje się więc, że tzw. “kranówka” jest dobrym i oszczędnym wyborem. Nie wolno jednak zapominać o jej filtrowaniu. Możemy zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem wymiennym. To rozwiązanie jest najtańsze w zakupie, jak i w codziennym użytkowaniu. Co więcej, obecnie możemy zakupić filtry, które nie tylko oczyszczają wodę, ale także wzbogacają ją o cenne składniki mineralne.

Nie ma nic lepszego do picia dla dzieci niż woda. Nie zawiera cukru, konserwantów ani barwników. Oczywiście warunkiem jest jej odpowiedni wybór – musi być czysta i pochodzić z dobrego źródła. Nie musi być ono górskim potokiem, gdyż dobra woda znajduje się w naszych kranach. Dodatkowo, może niczym nie różnić się od butelkowanej wody źródlanej, a jest od niej tańsza, i może nawet lepsza. Możemy ją z powodzeniem przefiltrować, co pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, pozbawić charakterystycznego zapachu i smaku chloru czy innych “dodatków” niesionych wraz z wodociągami.

Nawadnianie organizmu ma bardzo ważne znaczenie dla odpowiedniego rozwoju i zdrowia dziecka. Uczmy więc nasze pociechy zdrowych nawyków i dbajmy i to, by podawać im to, co najlepsze. Z pewnością efekty tego będą odczuwalne w przyszłości.

Źródło: Informacja prasowa / Aquaphor

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH