mleko następne

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie dla dziecka mleko modyfikowane jako mleko następne?

Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednie dla dziecka mleko następne? Które mleko modyfikowane będzie najodpowiedniejsze? Czy mam alternatywę dla mlek wytwarzanych na bazie mleka krowiego?

Odpowiedzi udziela dr nauk medycznych Mirosława Gałęcka.

mleko modyfikowane Dr Mirosława Gałęcka “Świadomy wybór mleka modyfikowanego powinien opierać się na wiedzy dotyczącej składu mleka i metody wytwarzania.

Niezwykle ważne jest, aby w trakcie poszukiwania odpowiedniego produktu dla dziecka, sprawdzać dokładnie skład każdego, gdyż wiele modyfikowanych mieszanek dostępnych na rynku zawiera np. szkodliwy olej palmowy. Pogarsza on wchłanianie tłuszczu i wapnia u dzieci, otrzymujących mieszanki z jego dodatkiem. Wpływa także na niższą gęstość mineralną kości.

Dlatego jeśli wybieramy mleko następne dla naszego dziecka zadbajmy o to, by składniki w nim zawarte były bezpieczne dla jego zdrowia i szukajmy mlek jak najmniej przetworzonych.

Dobrą alternatywą dla mieszanek na bazie mleka krowiego są te na bazie pełnego mleka koziego. Swoim składem są bliższe mleku matki i naturalnie posiadają wiele składników, które sztucznie dodawane są do modyfikowanych mlek krowich. Warto także sprawdzić, czy mleko posiada ważne atesty i badania kliniczne.”

Idealnym rozwiązaniem dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, byłoby stworzenie mieszanki identycznej z mlekiem matki. Niestety, póki co nie udało się jeszcze tego dokonać. Wydaje się jednak, iż mleko kozie, w połączeniu z minimalnym procesem produkcji, zbliża się o kilka kroków do tego ideału. Posiada więcej składników bioaktywnych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Z pewnością stanowi lepszą alternatywę niż modyfikowane mleko krowie.

Dlaczego mleko kozie?

Kozie mleko modyfikowane jest o wiele lżej strawne w porównaniu z krowim. Profil kazeiny – białka, które występuje w mleku w największej ilości – jest zbliżony do mleka kobiecego. Dzięki temu mieszanki mleka koziego są łatwiej i szybciej trawione, co zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego u dziecka.

Dobroczynny wpływ mają też zawarte w mleku kozim tłuszcze. Są to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które charakteryzują się lepszym wchłanianiem, a także są szybciej trawione w porównaniu z długołańcuchowymi kawasami tłuszczowymi występującym w większej ilości w mleku krowim.

Kozie mleko następne jest też bardziej przyjazne małym alergikom. Zawiera ono mniej alfa s-1 kazeiny (17%) w porównaniu z mlekiem krowim (33%), która jest uznawana za białko alergenne w mleku. Mimo, że mleko modyfikowane, wytwarzane na bazie mleka koziego, nie może być uznawane za alternatywę dla alergików ze względu na podobną budowę białek, to stosowanie go zamiast mleka krowiego może mieć znaczenie w profilaktyce alergii u dzieci.

mleko modyfikowane kozie mleko

Źródło: Informacja prasowa / 38pr.pl

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH