Są różne sposoby pomiaru temperatury ciała. Zaopatrując swoją aptekę w termometry warto pamiętać, że na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej ich rtęciowe warianty stopniowo będą wycofywane z rynku.
Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu dnia. Najniższa jest w godzinach porannych, najwyższa po południu. Wykazuje także różne wartości w zależności od miejsca pomiaru. O gorączce mówimy, gdy temperatura mierzona pod pachą wzrasta powyżej 37,5°C, w ustach – powyżej 37,8°C, a w odbytnicy oraz uchu – powyżej 38°C.
Skąd ta gorączka?
Organizm ludzki może zareagować stanem podgorączkowym lub gorączką z różnych powodów. Mogą to być: infekcje bakteryjne lub wirusowe, przeziębienie, przegrzanie, reakcje alergiczne, uszkodzenia tkanek, nadczynność tarczycy, pasożyty, kontakt z pirogenami czy też substancjami chemicznymi.
Granice wytrzymałości
Człowiek jest w stanie wytrzymać gorączkę do 42-43°C. Powyżej tej wartości rozpoczyna się proces denaturacji białek. Prowadzi on do wyniszczenia organizmu. Szczególnie groźne bywa przegrzanie mózgu.
Gorączce może towarzyszyć przyspieszenie czynności serca oraz wzrost częstości oddechu. Jest to szczególnie niekorzystne u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Pożegnanie z rtęcią
U osób chorych należy mierzyć temperaturę dwa razy dziennie oraz dodatkowo przy wystąpieniu niepokojących objawów, takich jak dreszcze, wypieki na twarzy czy złe samopoczucie.
Pomiar temperatury ciała może odbywać się za pomocą różnego rodzaju termometrów: tradycyjnego termometru rtęciowego, termometru szklanego bezrtęciowego, termometru elektronicznego, termometru elektronicznego do ucha czy też termometru paskowego do mierzenia temperatury na czole.
Warto przypomnieć, że zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego dotyczącą ograniczeń w zakresie wprowadzania do obrotu niektórych urządzeń pomiarowych zawierających rtęć, wyroby medyczne, których cieczą pomiarową jest rtęć, czeka systematyczne wycofywanie z rynku. Według naszego resortu zdrowia okres przejściowy powinien trwać od 4 do 5 lat. Obecnie w Parlamencie Europejskim toczą się prace nad wprowadzeniem nowej dyrektywy w życie. Polski minister zdrowia również wydał swoją opinię na ten temat. Czytamy w niej m.in., że „możliwość skażenia środowiska (otoczenia) rtęcią z termometru należy ocenić jako wysoce prawdopodobną. Ryzyko to wynika:
- ze stosowania szklanej obudowy termometru, podatnej na uszkodzenie mechaniczne, a tym samym rozlania rtęci;
- z techniki pomiaru – na przykład pomiar temperatury w jamie ustnej i związane z tym ryzyko „zgryzienia” termometru;
- z techniki pomiaru, polegającej (między innymi) na przygotowaniu termometru do pomiaru poprzez wstrząsanie, w celu obniżenia wysokości słupa rtęci w rurce pomiarowej poniżej wartości odwzorowującej normalną temperaturę ciała”.
Chociaż rtęci używa się coraz rzadziej, nadal ogromne jej ilości przechowuje się… w domach i instytucjach ochrony zdrowia, gdzie najczęściej używa się termometrów rtęciowych. Stwarza to niebezpieczeństwo zatruć, które powodują uszkodzenia narządowe obejmujące ośrodkowy układ nerwowy, nerki oraz płuca.
Alternatywa dla rtęci
Ostatnio coraz większą uwagę przyciągają termometry przypominające wyglądem ich tradycyjne rtęciowe odpowiedniki, jednakże jako ciecz pomiarową wykorzystujące stop galu. Termometry te stanowią dobrą alternatywę dla osób przyzwyczajonych do korzystania z termometrów rtęciowych. Niekwestionowaną zaletą tego nowego rozwiązania jest bezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska. Warto tu przytoczyć oficjalne stanowisko ministra Zbigniewa Religi: „Wziąwszy pod uwagę skalę zagrożenia rtęcią, zastąpienie termometrów rtęciowych innymi rodzajami termometrów należy ocenić jako możliwe do realizacji i wskazane”.
#Rodzaje termometrów
- Tradycyjny termometr rtęciowy – umożliwia dokonywanie pomiarów pod pachą, w jamie ustnej oraz odbytnicy.
- Szklany termometr bezrtęciowy – jako ciecz pomiarowa wykorzystuje stop galu, dzięki czemu jest bezpieczny i ekologiczny.
- Termometr elektroniczny – mierzy temperaturę w sposób podobny do termometru rtęciowego, przy czym pomiar trwa krócej, a o jego zakończeniu informuje nas sygnał dźwiękowy.
- Bezdotykowy termometr elektroniczny do ucha – działa mierząc promieniowanie cieplne; pomiar jest dokładny i bardzo szybki, gdyż trwa zaledwie 1 sekundę, stąd ten typ termometru cieszy się dużym zainteresowaniem w przypadku mierzenia temperatury u małych dzieci.
- Termometr paskowy do mierzenia temperatury na czole – stosowany jest głównie u małych dzieci, jednak podaje temperaturę tylko w przybliżeniu.
#Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów medycznych zawierających rtęć
„Wyroby medyczne zawierające rtęć winny być systematycznie wycofywane z rynku wyrobów medycznych. Nie wydaje się, by – wobec wysokiego poziomu ryzyka stosowania tych wyrobów – istniały przesłanki do wydłużenia okresu przejściowego na czas przekraczający 4-5 lat. Jednocześnie, celowe wydaje się stworzenie możliwości – w szczególnych, uzasadnionych przypadkach – stosowania wyrobów medycznych zawierających rtęć w wyrobach medycznych wykonywanych na zamówienie”.