W przewodzie pokarmowym każdego człowieka żyje około 400 rodzajów różnych mikroorganizmów. Część z nich to dobroczynne bakterie, żyjące w symbiozie z naszym organizmem. Nazywamy je probiotykami.
Definicja probiotyku była wielokrotnie zmieniana. W 2001 r. zaproponowano, by określeniem tym nazywać produkty zawierające wystarczającą ilość mikroorganizmów, które zmieniają mikroflorę w określonych segmentach organizmu gospodarza i w ten sposób wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie.
Mądrość starożytnych
Już w starożytności znany był dobroczynny wpływ bakterii fermentujących mleko na zdrowie człowieka, ale dopiero na początku XX wieku udowodniono to naukowo. Rosyjski mikrobiolog Ilja Miecznikow, laureat nagrody Nobla z 1908 roku, wykazał, że spożywanie jogurtów i kefirów korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartym w nich bakteriom fermentacji mlekowej.
Do najbardziej popularnych szczepów probiotycznych należą bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus. Wymienić tu można między innymi: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantaru i Bifidobacterium bifidum.
Jak działają probiotyki?
Probiotyki wykazują wielokierunkową aktywność biologiczną. Wypierają z przewodu pokarmowego inne – przeważnie chorobotwórcze – mikroorganizmy, takie jak Clostridium sp., Escherichia coli i Salmonella sp. Duża aktywność przeciwbakteryjna probiotyków związana jest z wytwarzaniem przez nie specyficznych substancji, do których należą głównie kwas mlekowy, bakteriocyna czy nadtlenek wodoru.
Kwasy organiczne (głównie mlekowy) produkowane przez probiotyki obniżają pH treści przewodu pokarmowego. W efekcie hamuje to rozwój bakterii chorobotwórczych oraz polepsza wchłanianie wapnia, żelaza oraz cynku.
Redukcję bakterii patogennych w przewodzie pokarmowym tłumaczy się również ścisłym pokryciem kosmków jelitowych przez bakterie probiotyczne. Utworzona w ten sposób warstwa uniemożliwia osiedlanie się tam mikroorganizmów chorobotwórczych, co wpływa stymulująco na układ immunologiczny, a także zapobiega występowaniu biegunek.
Probiotyki wzmacniają również siłę działania flory jelitowej przeciw niektórym reakcjom alergicznym, zapobiegają występowaniu grzybicy pochwy, będącej często następstwem antybiotykoterapii, produkują witaminy z grupy B, szczególnie B12 i K, które biorą udział między innymi w produkcji i regeneracji czerwonych krwinek.
Wśród innych zalet bakterii probiotycznych należy wymienić: zmniejszanie ryzyka wystąpienia nowotworów poprzez hamowanie wytwarzania substancji kancerogennych przez bakterie gnilne i fekalne znajdujące się w jelicie grubym, stymulację ruchów robaczkowych jelit (a w konsekwencji polepszanie przemiany materii), wpływ na poprawę profilu lipidowego (obniżają poziom „złego” cholesterolu – frakcji LDL), a także łagodzenie objawów nietolerancji laktozy.
Bakteryjna osłona
Warto zwrócić uwagę, jak ważną rolę w propagowaniu dobroczynnego działania probiotyków mają do odegrania farmaceuci. Zdarza się, że lekarze zapominają przepisać czy nawet wspomnieć pacjentom o tzw. osłonie probiotykowej podczas kuracji antybiotykami. Ta „osłona” wspomaga przywrócenie i utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, chroni przed rozwojem drobnoustrojów powodujących grzybicę i przyspiesza powrót do zdrowia.
Oprócz antybiotykoterapii probiotyki zalecane są również w przypadku ostrych biegunek infekcyjnych oraz podróżnych.
Na koniec warto dodać, że, obok wspomnianej już terapii antybiotykowej, czynnikami prowadzącymi do zakłócenia równowagi mikroflory jelitowej są także: terapia radiacyjna, stres, niewłaściwa dieta i inne. Sprzyjają one głównie rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Ponadto niekorzystne zmiany w składzie mikroflory jelitowej pogłębiają się wraz z wiekiem.