Diabetyk na wakacjach


Okres wakacji to jeden z przyjemniejszych momentów w roku – chwila wypoczynku, oderwania się od spraw codziennych, czas gdy częściej podróżujemy, zmieniamy dotychczasowy tryb życia. Diabetycy, tak samo jak osoby niechorujące na cukrzycę, mogą korzystać z uroków wakacji, jednak powinni znać podstawowe zasady samokontroli oraz prawidłowego postępowania w czasie wakacji.

Jednym z głównych elementów samokontroli jest oznaczanie poziomu cukru. Samodzielne badanie poziomu cukru ma jednak sens tylko wtedy, gdy następuje po nim analiza wpływu na wyniki okoliczności towarzyszących: jakość, wielkość i czas posiłku, wysiłek fizyczny, ewentualny stres czy dodatkowa choroba. W czasie wakacji przede wszystkim dieta oraz wysiłek fizyczny mogą się zmienić, nie bez znaczenia są też silne emocje towarzyszące wyprawie. Powinniśmy się więc nauczyć tak postępować, aby cukrzyca w tym czasie była wyrównana, żeby w pełni można było korzystać z uroków czasu wolnego.

Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny jest bardzo polecany osobom z cukrzycą. Można pływać, biegać, jeździć na rowerze, chodzić na górskie wycieczki i spacerować. Jednak, aby wysiłek nie był szkodliwy i żeby przyniósł korzyści organizmowi, osoby z cukrzycą muszą pamiętać o podstawowych zasadach.

Osoba z cukrzycą planująca wysiłek musi pamiętać o ewentualnym zwiększeniu ilości spożytych węglowodanów lub obniżeniu dawki insuliny, aby zabezpieczyć się przed niedocukrzeniem. Należy pamiętać, że po długotrwałym wysiłku fizycznym zagrożenie hipoglikemią może utrzymać się nawet przez wiele godzin od zaprzestania intensywnego wysiłku. Dlatego niezwykle ważna jest kontrola glikemii przed i po wysiłku fizycznym, a także przed snem, aby ustalić, czy konieczne będą zmiany w dawce insuliny lub spożycie dodatkowej przekąski.

W czasie intensywnego wysiłku fizycznego najlepiej byłoby mieć blisko siebie osobę, która w momencie wystąpienia hipoglikemii mogłaby pomóc. Jeżeli występują już późne powikłania cukrzycy, należy zapytać lekarza prowadzącego, czy w ogóle wskazane jest uprawianie sportu. Osoby z cukrzycą nie powinny uprawiać sportów ekstremalnych.

Dieta
Podczas wakacji, w czasie podróży i wycieczek, zmienia się tryb życia, skład posiłków, pory ich spożywania mogą być różne, dlatego zawsze należy zaopatrzyć się w dodatkowe porcje jedzenia.
W lecie chętnie sięgamy po owoce i warzywa. Powinniśmy ich zjeść łącznie około kilograma, jednak owoce muszą być ściśle liczone ze względu na dużą zawartość cukrów prostych – głównie glukozy i fruktozy. Owoców pacjent może zjeść łącznie od 3 do 4 WW, jednak należy przestrzegać zasady: 1 WW owocowy do posiłku lub na przekąskę.

Warzywa takie jak: kukurydza, groch, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, buraki, marchew gotowana, należy wliczać w bilans wymienników węglowodanowych. Pozostałe jarzyny można spożywać, średnio do 500-700 g/dobę.

Pamiętajmy jednak, że największą wartość mają warzywa i owoce spożywane na surowo. Jeżeli jemy w restauracji, pamiętajmy, aby z menu wybierać zestawy przeznaczone dla diabetyka lub osób będących na diecie. Oczywiście posiłki te muszą być smaczne – warte polecenia są mięsa białe z grilla, ryby z rusztu, bukiet surówkowy z warzyw, a na deser owoce o mniejszej zawartości węglowodanów, czyli grejpfruty, truskawki lub arbuzy.

Podróże
Wyjeżdżając na wakacje, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie insuliny. Jeżeli jedziemy samochodem, to insulinę aktualnie używaną trzymamy w bagażu podręcznym, a zapas insuliny w bagażniku – w lodówce lub termosie. Jeżeli lecimy samolotem, to insulinę należy przechowywać w bagażu podręcznym.

Zawsze należy zabrać jednorazowe wstrzykiwacze, które mogą stać się niezbędne w wypadku ewentualnego zgubienia lub zniszczenia pena. Po dotarciu na miejsce, jeżeli jest możliwość, zapas insuliny umieszczamy w chłodziarce. Pamiętajmy, że insulina może być przechowywana w temperaturze pokojowej do miesiąca.

Jeżeli coś się stało z insuliną, to należy zgłosić się do apteki lub szpitala. Pomoc na pewno zostanie udzielona, ponieważ insulina jest lekiem ratującym życie. Każdy chory na cukrzycę, wybierając się w podróż, powinien zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę zawierającą dwukrotnie, a podczas podróży do odległych okolic trzykrotnie więcej leków niż zwykle zażywa.

Jeśli chory na cukrzycę decyduje się na prowadzenie samochodu w trakcie wakacyjnej podróży, powinien przestrzegać kilku żelaznych zasad. I co najważniejsze: zawsze należy mieć dokument stwierdzający, że choruje się na cukrzycę. Diabetykowi zaopatrzonemu w taką wiedzę pozostaje tylko życzyć udanych wakacji


#Przestrzegaj kilku żelaznych zasad:

  • Zawsze miej w samochodzie glukozę w postaci gotowej do natychmiastowego spożycia.
  • Nie decyduj się na jazdę, jeżeli pojawiają się albo właśnie ustępują objawy niedocukrzenia.
  • Przed podróżą w żadnym wypadku nie wstrzykuj sobie większej niż zwykle dawki insuliny.
  • Nie jedz przed wyjazdem mniej niż zwykle. W czasie podróży zrób przerwę na skontrolowanie poziomu glikemii, zjedzenie posiłku.
4.7/5 - (166 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH