Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Witamina młodości Q10


Tryb życia współczesnego człowieka w tak zwanym wieku produkcyjnym powoduje, że staje się on ofiarą wielu dolegliwości, skromnie jeszcze opisanych w encyklopediach medycznych, ale poważnie zagrażających zdrowiu.

Ciągłe niedosypianie, nadmiar stresu, praca ponad miarę i gorączkowe tempo życia powoduje, że po kilku latach takiej aktywności nawet najbardziej odpornych dopada zmęczenie. Już w latach 80. amerykańscy lekarze zidentyfikowali przypadłość określoną mianem „zespół przewlekłego zmęczenia”. O takich dolegliwościach jak bóle mięśni, głowy i gardła, powiększone węzły chłonne, długo nieustępujące zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku, niemający żadnych medycznych przyczyn stan podgorączkowy, niewytłumaczalna słabość mięśni i zaburzenia neuropsychiczne, mówiono też „choroba yuppies”, ponieważ dotykała głównie młodych ludzi z dobrze sytuowanych środowisk. W 1993 roku Światowa Organizacja Zdrowia „zespół przewlekłego zmęczenia” wpisała na listę chorób cywilizacyjnych. Problem polegał na tym, że jeszcze do niedawna właściwie nie było na te dolegliwości żadnych leków.

Q10 – ubidekarenon – ubichinon – za tymi trudnymi do wymówienia nazwami kryje się związek organiczny równie tajemniczy i trudny do zbadania. Jego odkrycie to jedno z czołowych wydarzeń końca dwudziestego wieku w dziedzinie biochemii i metabolizmu. Wiele jego zastosowań wciąż zadziwia naukowców i lekarzy.

Koenzym Q10 decyduje o prawidłowym przebiegu procesów energetycznych we wszystkich komórkach naszego ciała. Odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ utrzymuje w prawidłowym działaniu mitochondria, określane jako mikroskopijną „siłownię” komórek. Na niedobory koenzymu w największym stopniu są narażone osoby po trzydziestym piątym roku życia. Wtedy to właśnie organizm przestaje produkować ubichinon.

Jednym z pierwszych odkryć dotyczących roli koenzymu Q10 w patofizjologii człowieka było wykazanie, że w chorobach układu krążenia, takich jak niewydolność mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca lub miażdżyca, występuje znaczny niedobór koenzymu Q10. Udowodniono, że uzupełnianie niedostatku tej substancji jest w stanie wspomóc stosowanie leków, a pacjent nie trafia na stół operacyjny.

Ponadto w badaniach klinicznych zauważono, że zażywanie koenzymu Q10 przez osoby z problemami układu krążenia w ponad pięćdziesięciu dwóch procentach przypadków powoduje ustąpienie, co najmniej trzech objawów. Natomiast o pięćdziesiąt procent zmniejsza się częstość występowania napadów dusznicy bolesnej.

Koenzym Q10 bierze udział w redukcji wolnych rodników, czyli tak zwanych „zabójców mięśni”. Dlatego spożywanie koenzymu znacznie poprawia wydolność fizyczną człowieka. Jest hipoteza mówiąca, że również procesy starzenia są związane z gromadzeniem się wolnych rodników w organizmie. Dlatego związek ten jest stosowany w lekach mających na celu próby przedłużenia życia i wyhamowania tego procesu.

Doświadczenia na myszach wykazały, że te, którym podano koenzym, żyły znacznie dłużej. Ich życie przedłużono o pięćdziesiąt sześć procent. Dodatkowo koenzym Q10 jest zalecany w stanach wyczerpania organizmu. Działa również ochronnie na tkanki zębów.

Na rynku znajduje się wiele kremów i kapsułek zawierających koenzym Q10. Jego dobroczynne działanie ujawnia się powoli, dopiero po parotygodniowym zażywaniu. Jeśli ktoś już po kilku dniach stosowania czuje się lepiej, to znaczy, że w jego organizmie był bardzo duży niedobór tego związku. Niewątpliwie koenzym Q10 jest fascynującą substancją, a wszechstronność jego zastosowań szczerze zadziwia.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH