Grażyna Durkiewicz

Rolą lidera jest wyznaczanie trendów (część 1)


Wywiad z Grażyną Durkiewicz, Prezes Zarządu Solgar Polska.

Kiedy powstała firma Solgar i od kiedy jest na polskim rynku?

Firma Solgar powstała w 1947 roku w Nowym Jorku. W ubiegłym roku obchodziliśmy diamentową rocznicę. Na polskim rynku Solgar obecny jest od 6 lat.

Firma zapoczątkowała swoją działalność wprowadzając na rynek pierwszą na świecie tabletkę multiwitaminowo-minerałową o wysokiej potencji, wykonaną z całkowicie naturalnych składników.

Ile produktów ma w swojej ofercie Państwa firma?

Solgar wytwarza i ma w swojej ofercie obecnie około 450 produktów. W Polsce dostępnych jest 60 z nich: witaminy, minerały, standaryzowane zioła o pełnej potencji, aminokwasy, suplementy specjalne, a także najnowocześniejsze suplementy wytwarzane w nanotechnologii. Liczba naszych produktów sukcesywnie wzrasta, planujemy wprowadzenie wielu nowości. Staramy się, aby nasza oferta była różnorodna, dzięki czemu farmaceuci będą mieli większe możliwości doboru produktu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na czym polega innowacyjność Waszych produktów?

Od 1968 roku wytwarzamy produkty niezawierające soli, skrobi, cukru, drożdży ani żadnych sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów. W 1975 roku wprowadziliśmy VM-75, pierwszy preparat multiwitaminowy ze schelatowanymi minerałami. W 2001 roku jako pierwsi wprowadziliśmy specjalne szczepy probiotyków, które są odporne na kwasy żołądkowe i nie wymagają przechowywania w lodówce. Dwa lata później na rynku pojawiły się Kanguwity – produkt dla dzieci zawierający sproszkowane warzywa i owoce (czerwone buraki, marchewkę, brokuły, jabłko, morele, truskawki). W 2006 roku wprowadziliśmy pierwszy na świecie produkt żywieniowy wytwarzany w nanotechnologii. Wszystkie te innowacyjne produkty są dostępne w polskich aptekach.

Czym suplementy diety firmy Solgar różnią się od produktów innych producentów?

Solgar jest firmą farmaceutyczną mającą 60-letnie doświadczenie w produkcji witamin, minerałów i ziół. Nasze produkty powstają w wyniku badań naukowych, a nie fantastycznonaukowych. Sami wytwarzamy nasze produkty, pakujemy i dystrybuujemy. Pacjent w aptece otrzymuje produkt w takiej formie w jakiej opuścił fabrykę Solgara w Leonii w Stanie New Jersey (Solgar nie stosuje konfekcjonowania). Wszystkie produkty są standaryzowane pod względem składników aktywnych i pomocniczych. Nie zawierają żadnych sztucznych środków konserwujących, barwiących lub smakowych. Są hipoalergiczne, mogą być spożywane przez chorych na cukrzycę i wegetarian. Nie stosujemy pokryć z szelaka, w zamian opracowaliśmy własne pokrycia na bazie proszków wodnych zapewniających tabletce doskonały poślizg w przełyku.

Produkty pakujemy w buteleczki ze szkła przeznaczonego do celów farmaceutycznych (bezołowiowe i nieporowate szkło). Do tej pory nie wynaleziono lepszego materiału chroniącego zawartość opakowania przed światłem, wilgocią i zmianami temperatury.

Każdy produkt ma swoją jedną recepturę (my nazywamy ją formułą wzorcową). Jest to dokładny opis standaryzujący wytworzenie każdego produktu. Zasada jeden produkt – jedna receptura oznacza, że na całym świecie dostępne są produkty o tym samym składzie i standaryzacji produkcji. Receptura uwzględnia zawartość substancji aktywnej w tabletce czy kapsułce oraz liczbę kapsułek lub tabletek w buteleczce. Dzięki temu pojedyncze opakowanie stanowi kurację od jedno- do trzymiesięcznej.

Charakterystyczna jest również złota etykieta – symbol jakości naszych produktów. Na niej farmaceuta i pacjent znajdą szczegółowe informacje o produkcie. To, co wyróżnia nas najbardziej, to m.in. podawanie zawartości minerałów w formie elementarnej (wagi jonów minerału), przy każdej witaminie podajemy jej formę chemiczną. Z frontu etykiety można się dowiedzieć, z jakim preparatem mamy do czynienia. Nasze produkty aż do końca daty ważności zachowują w 100 proc. potencję składników podanych na etykiecie.

Jaka jest polityka firmy, jeśli chodzi o standardy jakości?

Nasz proces produkcji w wielu aspektach przewyższa standardy nawet te przyjęte w przemyśle farmaceutycznym. Używamy wody zgodnej z farmakopeą USA, kontrolujemy przepływ powietrza filtrami HEPA. We własnym laboratorium kontroli jakości wykonujemy wszystkie analizy chemiczne. Testujemy swoje produkty w sposób bardzo rygorystyczny. Nasi biochemicy wykorzystują najnowsze technologie analityczne, np. wysokosprawną chromatografię cieczową (HPLC), chromatografię cienkowarstwową (TLC), spektroskopię absorpcji atomowej (AA), jonizację plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP), spektroskopię w bliskiej podczerwieni (NIR), spektroskopię w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR).

Preparaty Solgara badane są na każdym etapie produkcji. Standardowo wykonuje się dla każdej partii produktu testy dezintegracji. Lista analiz jest bardzo długa, np. produkt VM-75 poddawany jest ponad 100 testom. Warto podkreślić, że testowany jest każdy produkt i każda partia.

Takie podejście zwiększa koszty produkcji. Wielu uznałoby takie postępowanie za nadgorliwość. W końcu przepisy dotyczące suplementów diety nie są aż tak restrykcyjne…

…ale rolą lidera jest iść do przodu oraz wyznaczać trendy i standardy. Proszę pamiętać, że to natura zna wszystkie odpowiedzi, a nauka je jedynie ujawnia.

Dlaczego suplementy Solgara są produkowane małymi partiami? Czyżby nie zależało Państwu na szybkim „zawojowaniu” rynku?

Proszę pamiętać, że w przypadku naszych produktów mamy do czynienia z naturalnymi surowcami. Ciągle poszukujemy najlepszych składników, jakie może zaoferować ziemia, np. zbieramy żurawinę w Kanadzie, pyłek pszczeli w Grecji, winogrona we Włoszech, ponieważ tam wspólne działanie gleby i klimatu wydaje najdoskonalsze surowce. Chcemy, aby nasze produkty były świeże, więc kupujemy surowce w niewielkich ilościach. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to mniej opłacalne, znacznie tańsze są zakupy masowe, ale my stawiamy na jakość. Każdy składnik badamy, standaryzujemy. Ponieważ mamy dostawców na całym świecie, nie mamy problemów z sezonowością. Jeśli zwiększa się zapotrzebowanie na produkty, wówczas częściej składamy zamówienia na surowce. Tak więc nie zmniejszamy w żaden sposób możliwości nabywania produktów Solgara w aptekach, zachowując jednocześnie rygory produkcyjne. Nie magazynujemy surowców, to co mamy starcza nam zawsze na bieżące potrzeby produkcyjne, co w końcowym etapie doceniają farmaceuci, lekarze i pacjenci.

Dziękuję za rozmowę.

ciąg dalszy w artykule Przez edukację do sukcesu

4.4/5 - (94 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH