Apteka po portugalsku


Portugalskie apteki, zwane farmácias, można dostrzec już z daleka, wyróżnia je bowiem charakterystyczny, zielony neon w kształcie krzyża.

Od niedawna wszystkie apteki w Portugalii muszą być czynne przez co najmniej 55 godzin tygodniowo. W praktyce oznacza to, że są otwarte od poniedziałku do piątku między 9.00 a 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 14.00. Poza tym na drzwiach każdej apteki wywieszona jest informacja z adresami najbliższych placówek pełniących dyżur nocny oraz całodobowy. W małych miejscowościach, w których jest tylko jedna apteka, na drzwiach umieszczony jest numer telefonu do kierownika apteki, pod który można dzwonić w awaryjnych sytuacjach.

Wewnątrz apteki
Portugalska apteka musi mieć powierzchnię co najmniej 80 mkw. W części ekspedycyjnej, na wyciągnięcie ręki pacjenta, ustawione są gabloty z dermokosmetykami, produktami higienicznymi oraz preparatami dla dzieci i niemowląt. W niektórych aptekach można nawet spotkać wydzielone stoisko z hipoalergicznymi kosmetykami kolorowymi. Na półkach za plecami farmaceuty porozstawiane są preparaty OTC. Choć w żadnej placówce nie ma szyby oddzielającej aptekarza od pacjenta, to nie ma on bezpośredniego dostępu do żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Wszystkie podaje farmaceuta.

Warto wspomnieć, że wszystkie placówki dostosowane są do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych.

Receptura homeopatyczna
Każda apteka posiada tzw. recepturę, ale tradycyjne leki recepturowe wykonuje się coraz rzadziej (do kilku dziennie). Od kilku lat w Portugalii rosnącą popularnością cieszy się homeopatia. I choć wielu farmaceutów poddaje w wątpliwość skuteczność takiej terapii, to rośnie liczba aptek mających osobne pomieszczenie recepturowe, przeznaczone wyłącznie do wykonywania leków homeopatycznych. Warto tu dodać, że recepturowe leki homeopatyczne są znacznie droższe od alopatycznych. Mimo to lekarze coraz częściej je przepisują.

Opieka farmaceutyczna
W Portugalii interesująco przedstawia się zagadnienie opieki farmaceutycznej. Apteki prześcigają się w wymyślaniu usług, które mogłyby skłonić pacjenta do regularnego odwiedzania ich siedziby. Placówki te specjalizują się zwykle w konkretnych jednostkach chorobowych. Są apteki, w których można zważyć się i zmierzyć, a następnie obliczyć swój BMI (Body Mass Index) oraz omówić z dietetykiem problemy związane z żywieniem. W innych można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie lub stężenie glukozy we krwi, a nawet umówić się na konsultację logopedyczną.

Za niektóre usługi pobierane są dodatkowe opłaty. Dotyczy to m.in. oznaczania profilu lipidowego czy pomiaru stężenia PSA (Prostate Specific Antygen – glikoproteina obecna we krwi w podwyższonym stężeniu w przypadku przerostu prostaty oraz raka prostaty).

Apteki oferujące dodatkowe usługi są do tego bardzo dobrze przygotowane. Przede wszystkim opieka farmaceutyczna w tych placówkach stanowi przemyślany program tworzący większą, sensowną całość. Personel jest odpowiednio przeszkolony, aby mógł fachowo doradzać pacjentom. Ponadto apteki te są zaopatrzone w niezbędny sprzęt oraz, co wydaje mi się szczególnie ważne i warte podkreślenia, na ogół mają wydzielone osobne pomieszczenie, w którym odbywa się badanie lub konsultacja. Dzięki temu pacjent ma zagwarantowaną atmosferę bezpieczeństwa i dyskrecji, dającą mu poczucie komfortu.

Narodowe Stowarzyszenie Aptek
Interesów portugalskich aptekarzy broni ANF (Associa˜ão Nacional das Farmácias) – Narodowe Stowarzyszenie Aptek. ANF jest prywatną organizacją, która skupia właścicieli 98 proc. portugalskich aptek ogólnodostępnych. Głównym celem tej organizacji jest wspieranie rozwoju ekonomicznego aptek i doskonalenia zawodowego farmaceutów. Zadania te ANF realizuje m.in. poprzez wdrażanie do aptek bardzo dobrze opracowanego programu opieki farmaceutycznej nad pacjentami cierpiącymi na astmę, cukrzycę i nadciśnienie.

ANF reprezentuje także interesy farmaceutów przed rządem, gdzie negocjuje zakres zmian w nowelizowanym właśnie prawie farmaceutycznym. Warto wspomnieć, skąd się bierze siła tego stowarzyszenia. Otóż kiedy do apteki przychodzi pacjent z receptą na lek refundowany, apteka pokrywa pełny koszt preparatu, pobierając od pacjenta tylko część należności. Resztę powinien zwrócić budżet państwa. Niestety, jak to zwykle bywa, pieniądze te nie wpływają regularnie. Wtedy właśnie wkracza do akcji ANF – zwraca on aptekom 98,5 proc. należności (1,5 proc. zachowuje jako swoją prowizję), a o pełną kwotę walczy z ministerstwem zdrowia.

Studia farmaceutyczne
Studia farmaceutyczne w Portugalii są równie trudne jak w innych krajach. Jeszcze do niedawna funkcjonował tu system sześcioletni, analogiczny do polskiego. Jednakże, w związku z Procesem Bolońskim, studia zostały skrócone i obecnie trwają pięć lat, z czego w ostatnim semestrze studenci odbywają obowiązkowy, bezpłatny staż w aptece. Rok akademicki trwa od początku września do końca lipca, jest więc sporo dłuższy niż w Polsce. Do egzaminu z jednego przedmiotu można podchodzić tylko dwa razy (w sesji zimowej lub letniej, nie ma możliwości zdawania egzaminów we wrześniu). Jeśli się nie powiedzie, egzamin można powtórzyć w kolejnym roku.

W ostatnim czasie zwiększyła się także liczba uczelni kształcących farmaceutów – do niedawna farmację można było studiować tylko na uniwersytetach w Lizbonie, Porto i Coimbrze. Obecnie do tych wydziałów dołączyły kolejne – dwa państwowe i kilka prywatnych. Mimo że w Portugalii mieszka cztery razy mniej ludzi niż w Polsce, co roku studia farmaceutyczne kończy tam mniej więcej tyle samo osób co u nas.

Praca w aptece w Portugalii jest pod wieloma względami podobna do pracy w Polsce. Portugalscy farmaceuci są pozytywnie nastawieni do pacjentów. Cieszą się zaufaniem i prestiżem – pacjenci chętnie zwracają się do nich o poradę zarówno w przypadku lekkiej niedyspozycji, jak i wtedy, gdy potrzebują codziennej opieki w chorobach przewlekłych.

5/5 - (26 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH