Aktywne życie diabetyka – wszystko w ręku pacjenta


Korzystanie z nowej generacji glukometrów i pomp insulinowych pozwala żyć aktywnie i zmniejsza dyskomfort związany z cukrzycą.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami w przemianach węglowodanów. We krwi pacjenta obserwuje się podwyższony poziom cukru, którego organizm nie może zamienić na energię (tak jak się to dzieje u osób zdrowych).

Samokontrola
Choroba wymaga stałego i „skrupulatnego” leczenia. Wszelkie zaniedbania ze strony pacjenta prowadzą do groźnych powikłań: ropnych zapaleń skóry, zwyrodnienia siatkówki lub zaniku nerwu wzrokowego, miażdżycy, nadciśnienia, zgorzeli palców stóp („stopa cukrzycowa”) oraz nasilonej próchnicy i paradontozy.

Podstawą sukcesu w leczeniu cukrzycy jest samokontrola, czyli pomiar poziomu cukru we krwi przez pacjenta w warunkach domowych. Oznaczenie zmian ilości cukru w ciągu doby (na czczo, 2 godziny po śniadaniu, przed głównym posiłkiem i o godzinie trzeciej w nocy, gdy poziom cukru jest najniższy) pozwala określić tzw. dobowy profil glikemii, umożliwiający lekarzowi zalecenie najwłaściwszego dla danej osoby przebiegu kuracji. Ilość glukozy we krwi określa się za pomocą glukometru. Jest to urządzenie wygodne w użyciu i proste w obsłudze, które za pomocą metody elektrochemicznej pozwala na szybkie i precyzyjne badanie. Do aparatu wkłada się specjalny pasek testowy z kroplą krwi i po kilku sekundach odczytuje się wynik.

Zaangażowanie i dyscyplina
Glukometry dobrej jakości nie tylko umożliwiają odczytanie poziomu cukru, ale zapamiętują wyniki, podają średnie dobowe wartości, a nawet współpracują z komputerem dla określenia przebiegu glikemii, co eliminuje konieczność zapisywania wyników i ewentualny błąd pacjenta w zapisie. Samo „pobieranie” krwi jest szybkie i bezbolesne – odbywa się przez nakłucie opuszka palca tzw. lancetem, cieniutką sterylną igłą umieszczoną w nakłuwaczu.

W leczeniu cukrzycy związanej z zanikiem komórek produkujących insulinę konieczne jest podawanie tego hormonu w taki sposób, jakby wytwarzał go sam organizm, czyli wstrzyknięcie insuliny krótko działającej przed posiłkiem i długo działającej przed snem. Można też stosować preparaty złożone w odpowiednich dawkach rano i wieczorem. Wymaga to od chorego pełnego zaangażowania i dyscypliny, ponieważ zmiany w odżywianiu (np. pominięcie posiłku) lub inna niż zwykle aktywność fizyczna mogą doprowadzić do hiperglikemii.

Jak ułatwić sobie życie?
Dużym ułatwieniem dla pacjenta jest zastosowanie pompy insulinowej. Jest to sterowane elektronicznie urządzenie mechaniczne wielkości telefonu komórkowego. Podaje ono stale insulinę zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu. Hormon podawany jest przez cienki cewnik połączony z wkłuciem w tkance podskórnej. Pozwala ono na ustabilizowanie ilości cukru we krwi i prowadzenie aktywnego trybu życia – zwiększenie swobody jedzenia posiłków, możliwość wydłużenia przerw między posiłkami, rezygnację z częstych iniekcji (podawania insuliny penami). Szczególne wskazania do pompy to: początek choroby (możliwość wyeliminowania cukrzycy), niedocukrzenie w porze nocnej, wysokie poranne poziomy cukru, planowana ciąża. Jest to idealne urządzenie dla osób aktywnych, umożliwiające bezproblemowe i dyskretne podawanie insuliny.

Korzystanie z nowej generacji glukometrów i pomp insulinowych pozwala żyć aktywnie i zmniejsza dyskomfort związany z chorobą.


#Cukrzyca na świecie

  • 135 mln – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez WHO tyle osób na świecie chorowało na cukrzycę w 1995 r.
  • 166 mln – do takiego poziomu wzrosła liczba zachorowań w 2000 roku.
  • 360 mln – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około tylu osób będzie dotkniętych cukrzycą w 2030 roku.
  • 10 tys. dolarów – tyle wynosi roczny koszt opieki medycznej nad 1 chorym na cukrzycę w USA, w porównaniu z 2600 dolarami wydawanymi rocznie na pacjenta bez cukrzycy. Mówiąc inaczej, leczenie jednej osoby chorej na cukrzycę kosztuje 4 razy więcej niż leczenie osoby bez cukrzycy.

#Cukrzyca w Polsce

  • 2 mln – to szacunkowa liczba Polaków, którzy cierpią na cukrzycę (głównie typu 2).
  • 1 mln – trudno w to uwierzyć, ale aż tylu chorych w Polsce nie zdaje sobie sprawy, że zostało dotkniętych tą poważną, przewlekłą chorobą.
  • 2430 zł – to bezpośredni koszt leczenia jednego pacjenta chorego na cukrzycę w Polsce.
    Źródło: CODPI – Cost of Diabetes Type 2 in Poland
4.5/5 - (257 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH