Życie z dializą

Jednym z ważniejszych problemów osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek jest zaniżenie samooceny. Wiele osób z PChN odczuwa, że są fizycznie nieatrakcyjni. W przypadku dializy otrzewnowej dużą rolę odgrywa fakt posiadania cewnika założonego na stałe w jamie otrzewnej.

Pewną barierę psychologiczną, zwłaszcza u młodych kobiet, stwarzać może obecność cewnika implantowanego do jamy brzusznej – niektóre kobiety nie decydują się na ten rodzaj terapii właśnie ze względów kosmetycznych, takich jak atrakcyjność dla partnera, możliwość noszenia kostiumów kąpielowych w lecie – mówi ekspert kampanii “Dializa domowa – życie bez granic” – nefrolog, doc. dr hab. med. Tomasz Stompór z Katedry i Kliniki Nefrologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przypadku osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek, poddających się leczeniu dializacyjnemu niezmiernie ważna jest konsultacja psychologiczna. Każdy dializowany pacjent powinien mieć dostęp do psychologa, najlepiej zatrudnionego przy każdej stacji dializ.

W niektórych przypadkach wskazane są konsultacje seksuologiczne. Współżycie jest nadal tematem tabu. Pacjenci nie chcą poruszać tego tematu, a niektórzy lekarze traktują te zagadnienia jako kaprys pacjenta.

Przewlekła choroba nerek jednego z partnerów jest ogromnym wyzwaniem dla związku. Partner osoby chorej spełnia w związku bardzo ważną rolę. Powinien pamiętać o okazywaniu uczuć, o wspieraniu osoby chorej w powrocie do zdrowia. Fundamentem jest też rozmowa obojga z psychologiem.

Udział osoby bliskiej dla chorych na przewlekłą chorobę nerek jest ważny. Jest to połowa sukcesu terapeutycznego. Te osoby kształtują motywację – ja muszę wyzdrowieć, ja muszę się stosować do wszystkich procedur medycznych, zaleceń – mówi seksuolog dr Stanisław Dulko.

Kolejny ważny problem, z którym spotykają się osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność nerek dotyczy sfery fizycznej pacjenta. Chodzi o zanik libido.

Przewlekła choroba nerek w istotny sposób wpływa na obniżenie popędu płciowego. U mężczyzn pojawiają się problemy z erekcją. Współczesna medycyna próbuje jednak poradzić sobie z tym problemem. Trzeba zaznaczyć, że wiele funkcji seksualnych wraca do normy po przeszczepie nerki.

Ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz jakości życia osób dializowanych “Dializa domowa – życie bez granic” adresowana jest do osób rozpoczynających dializoterapię, ich rodzin i opiekunów, a także do poszukujących wiedzy na temat możliwości aktywnego życia podczas leczenia.

Założeniem kampanii jest przekonanie osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek, że terapia nerkozastępcza nie musi oznaczać dla nich zmian uniemożliwiających aktywny styl życia i tym samym nie musi wykluczać z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Więcej na www.dializadomowa.pl.

Rozmowa z seksuologiem, dr Stanisławem Dulko na www.dializadomowa.pl

Więcej informacji:
Grzegorz Ćwiek
tel.: 602 305 447
mail:[email protected]

4.9/5 - (330 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH