Zwierciadła duszy – Marian Murawski – malarstwo


Są obrazy, jest malarstwo, przyciągające uwagę nie tylko swoistym, indywidualnym traktowaniem malarskiej materii, warsztatem doskonale zharmonizowanym z tematyką, nastrojem, kompozycją obrazu, ale i tym czymś wyjątkowym, nie do nazwania właściwie, co z braku doskonałości słowa określa się jako „duszę”.

Dusza… Pojęcie ogólne, wieloznaczne, wypełnione skojarzeniami z różnorodnych dziedzin i materii, umożliwiające tym samym wielość interpretacji, odniesień, przywołań. Ta „dusza” więc przeziera z obrazów Mariana Murawskiego, przepełnia malarską materię, jest obecna w każdym pociągnięciu pędzla, w każdej kresce, każdym konturze wypełniającym obraz. Jest coś magicznego w tym malarstwie i w związaniu artysty ze swoim obrazem. W obrazach Mariana Murawskiego przegląda się świat ukochany – Suwalszczyzna. On cały jest stamtąd. Z niebotycznych sosen, zamgleń i przymgleń porannych i przedwieczornych, głębi i srebrzystości jezior, tajemnej czerni i groźnego poszumu Hańczy, kamieni i krzyży suwalskich. Jest mistrzem malarskiego skrótu, znakomitym opowiadaczem bez dosłowności opowiadania, widzącym świat po malarsku. Przede wszystkim po malarsku: poprzez układ form, brył, kolor, grę światła, kompozycję elementów. Jest w tym harmonia, bo zbyt wiele dysonansów i kakofonii jest w życiu, by je przenosić na płótno. Świat harmonijny nie oznacza świata bez dramatyzmu, wygładzonego, lekkiego, łatwego, powierzchownego. To szukanie i odnajdywanie zestrojeń, poszukiwanie struktur harmonijnych, tego, co współgra, mimo że jest odmienne i różnorodne.

zwierciadla-duszy-Szklany_ganek.jpg zwierciadla-duszy-ilustracja-do-Ksiegi-bajek-polskich.jpg zwierciadla-duszy-kukle.jpg
Szklany ganek Ilustracja do „Księgi bajek polskich” Kukle

4.4/5 - (25 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH