Zdrowa sjesta

Czy poobiednie drzemki mogą korzystnie wpływać na nasze serce? Okazuje się, że tak. Tezę taką uzasadniają naukowcy na łamach lutowego numeru pisma “The Archives of Internal Medicine”.

Amerykańsko-grecki zespół naukowców przeprowadził badania, dowodzące, że krótkie sjesty w środku dnia o około 1/3 zmniejszają ryzyko zgonów z powodu choroby wieńcowej.

Eksperymentem objęto 23681 zdrowych Greków. Przez ponad sześć lat? obserwowali ich lekarze z Harvard School of Public Health i University of Athens Medical School w Grecji.

Okazało się, że u osób regularnie zażywających poobiednich drzemek (co najmniej trzy razy w tygodniu przez pół godziny) śmiertelność spowodowana chorobami układu krążenia była aż o 37 proc. niższa, niż u ludzi nie uznających sjest. Z kolei u okazjonalnych drzemkowiczów odsetek ten wynosił już tylko 12 proc.

Najkorzystniejszy wpływ miały drzemki na pracujących mężczyzn, trochę słabszy na panów bezrobotnych oraz kobiety.

Kierujący badaniami Androniki Naska i Dimitrios Trichopoulos uważają, że nawet taki krótki sen skutecznie łagodzi stresy dnia codziennego – jeden z głównych czynników wywołujących choroby serca.

Zwyczaj poobiednich drzemek jest głęboko zakorzeniony w kulturze śródziemnomorskiej i w krajach Ameryki Łacińskiej. W regionach tych obserwuje się też najniższą śmiertelność z przyczyn kardiologicznych.

“Jeśli możesz się zdrzemnąć, zrób to” – podsumowuje Trichopoulos.

4.9/5 - (58 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH