Fosfolipidy a leczenie wątroby

Wirus na wątrobie

Polskie społeczeństwo zagrożone jest epidemią zapalenia wątroby typu C – ostrzegają eksperci. Wirusem zapalenia wątroby typu C zarażonych jest około 730 tys. Polaków, ale większość z nich nie ma o tym pojęcia.

Jak podkreśla prof. Jacek Juszczyk? z Akademii Medycznej w Poznaniu, nie ma szczepionki na HCV. Wirus powoduje przewlekłe zapalenie wątroby typu C, jednak zakażenie przebiega bezobjawowo przez kilkanaście lat. W porę wykryta choroba jest w pełni wyleczalna. Nieleczona prowadzi natomiast do marskości lub
nowotworu wątroby.

“Najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa jest sterylizacja narzędzi oraz mycie rąk przez lekarzy i personel medyczny, także przed i po założeniu rękawic” -?mówi prof. Juszczyk.

Jak zapewnia, przestrzeganie tej procedury podczas tzw. drobnych zabiegów medycznych to pięta achillesowa polskich i nie tylko polskich lekarzy. Profesor zwraca też uwagę na zakażenia poza ośrodkami opieki zdrowotnej. Podkreśla ryzyko, jakie niosą ze sobą zabiegi wykonywane u kosmetyczki, fryzjera lub w studio tatuażu.

Eksperci są zgodni, że zła diagnostyka – i w konsekwencji brak leczenia – spowoduje zwielokrotnienie liczby zgonów w najbliższych latach. “Od 1997 roku w Polsce zdiagnozowano zaledwie 3 proc. szacowanej liczby chorych. To nie jest powód do chwały zwłaszcza, że wykrycie zakażenia najczęściej następuje przypadkowo” – informuje prof. Jurczyk.

Badania w kierunku anty-HCV prof. Juszczyk zaleca wszystkim osobom, które przechodziły transfuzję przed 1992 rokiem, były hospitalizowane, brały zastrzyki, miały drobne zabiegi, były tatuowane lub zmieniły partnerów seksualnych.

4.7/5 - (16 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH