W obronie lekarza

Jedna ze sław polskiej kardiochirurgii broni lekarza ze szpitala MSWiA aresztowanego pod zarzutem korupcji oraz zabójstwa.

Prof. Antoni J. Dziatkowiak, nauczyciel i wychowawca oskarżonego przez prokuraturę dr. Mirosława G., przerywa milczenie. Na łamach “Gazety Wyborczej” mówi dziennikowi: “Milczałem, bo mogę być postrzegany, jako strona w jego sprawie. Milczałem też, bo od 2002 r. byłem konsultantem medycznym ds. kardiochirurgii w szpitalu MSWiA. Złożyłem rezygnację z tej funkcji” – wyjaśnia.

“Nie chcę przesądzać o winie lub braku winy Mirosława G., to rzecz sądu. Ale postanowiłem go bronić. Uważam, że przygotowano i wywołano tę aferę, by mieć powód do zwolnienia dyrektora szpitala doc. Marka Durlika oraz skonfliktować społeczeństwo ze światem lekarskim przed planowanym na wiosnę strajkiem lekarzy” – mówi dziennikowi.

Według prof. Dziatkowiaka zarzut zabójstwa stawiany dr. Mirosławowi G. jest absurdalny. “Gdyby przyjąć kryteria, które przyjmuje prokurator w przypadku dr. G., to ja popełniłem wiele morderstw. Bo operowałem chorych, którzy nie mieli szans przeżycia kilku dni i niektórzy z nich zmarli. Ale większość żyje” – podkreśla.

“W takich przypadkach, gdy pacjent jest w skrajnej niewydolności krążenia i nie bardzo wiadomo, czy ma obrzęk płuc, czy ma zapalenie płuc, decyzja jest bardzo trudna. Jeżeli lekarz nie wykonałby przeszczepu, a chory by zmarł, mógłby zostać posądzony o zaniechanie” – twierdzi prof. Dziatkowiak.

Jego zdaniem “nie można wykluczyć, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro publicznie dr. G., zemścił się na lekarzach”. “Może ma uraz w związku ze śmiercią ojca, któremu z powodu zawału serca wykonano w 2006 r. w Krakowie udrożnienie zamkniętej tętnicy wieńcowej, po której zmarł” – mówi. profesor.

Prof. Antoni J. Dziatkowiak ma 76 lat i jest emerytem. Od 1979 r. przez 22 lata kierował Instytutem Kardiologii i Kliniką Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii AM w Krakowie. Od 2002 r. był konsultantem ds. kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie.

5/5 - (4 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH