Sztuka długiego życia

Mysz żyje niewiele ponad trzy lata. Natomiast mający podobną wielkość golec dożywa rekordowego wśród gryzoni wieku niemal 30 lat. Choć golce to małe, brzydkie i pomarszczone zwierzęta żyjące w norach, możemy się od nich nauczyć, jak żyć dłużej.

Jak informuje “New Scientist”, afrykańskie golce są niezwykłymi ssakami z wielu powodów. Żyją w podziemnych społecznościach jak termity czy mrówki – rozmnażaniem zajmuje się “królowa” matka, zaś inne osobniki pełnią funkcję żołnierzy albo robotników. Młodymi opiekują się wszyscy członkowie społeczności.

Długie życie golca wydaje się zaprzeczać teoriom tłumaczącym proces starzenia, który jest często uważany za skutek stresu oksydacyjnego w naszym organizmie.

Pod jego wpływem miałoby dochodzić do uszkodzeń DNA i białek, a co za tym idzie – zaburzeń w funkcjonowaniu komórek. Jednak u golców poziom oksydantów jest podobny co u myszy – mimo, że myszy żyją prawie 10 razy krócej.

Zdaniem naukowców z Teksasu golce wytwarzają dodatkowe ilości substancji odpowiedzialnych za oznaczanie wadliwych białek, które muszą być szybko zutylizowane, aby nie szkodziły zdrowym komórkom. Być może uda się rozpoznać te cząsteczki i wykorzystać je w leczeniu związanych z wiekiem chorób u ludzi. 

Źródło: Nauka w Polsce PAP

4.7/5 - (150 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH