Szkodziło im mleko

Jeszcze kilka tysięcy lat temu zwierzęce mleko nie było dobrze trawione przez ówczesnych mieszkańców Europy – informuje pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak sugerują prowadzone przez naukowców z University College w Londynie oraz niemieckiego uniwersytetu w Mainz badania DNA wyizolowanego ze szkieletów z okresu neolitu, żaden z żyjących wówczas dorosłych nie mógł sobie poradzić z trawieniem zawartego w mleku cukru – laktozy.

Jednak gdy pojawiła się mutacja umożliwiająca wytwarzanie enzymu laktazy i trawienie laktozy, rozpowszechniła się bardzo szybko, co jest przykładem działania ewolucji.

Mleko ma jako pokarm wiele zalet – na przykład w stanie świeżym nie zawiera bakterii ani pasożytów, jest też dostępne prze cały rok, jeśli hoduje się bydło.

Mimo wszystko, jak zwracają uwagę dietetycy, także i w dzisiejszych czasach w Europie około 10 procent mleka nie toleruje – po jego wypiciu mają wzdęcia, bóle brzucha i biegunkę. W Afryce czy Azji większość ludzi nie potrafi trawić laktozy. Mogą jednak jeść ser, pić jogurt oraz mleko o obniżonej zawartości laktozy.

4.6/5 - (48 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH