Awans zawodowy może być groźny dla zdrowia. Osoby, które pną się w górę po szczeblach kariery zawodowej są narażone na o około 10 proc. więcej stresu.
Naukowcy brytyjscy stwierdzili jednocześnie, że menadżerowie poświęcają o 20 proc. mniej czasu na wizyty u lekarza.
Dotąd eksperci twierdzili, że poprawa statusu zawodowego, a w konsekwencji – lepsze samopoczucie – pociąga za sobą poprawę stanu zdrowia.
Na podstawie danych zebranych w Wielkiej Brytanii wśród około tysiąca osób, które awansowały, stwierdzono jednak coś zupełnie przeciwnego: wyższym szczeblom w hierarchii zawodowej towarzyszy większa presja psychiczna i związane z nią pogorszenie stanu zdrowia.

