Oni wiedzą lepiej

Trudno uwierzyć, że ponad 50 proc. pacjentów po wizycie u lekarza nie przestrzega jego zaleceń i nie realizuje recept z zapisanymi lekami.

Ogromne straty, jakie europejska służba zdrowia ponosi na skutek nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów, zmusiły Unię Europejską do wyasygnowania pieniędzy na projekt mający zmienić ten stan rzeczy. Koordynatorem tego projektu jest polska instytucja.

Często chorzy nie kontynuują leczenia albo przyjmują leki okazjonalnie. Pacjenci lekceważą też leczenie schorzeń przewlekłych i bezobjawowych, ponieważ z reguły one nie bolą i w początkowym stadium nie sprawiają kłopotów. Może to być nadciśnienie, cukrzyca czy np. podwyższony poziom cholesterolu.

Badania socjologów i psychologów klinicznych za główną przyczynę tego zjawiska uważają wrodzoną niechęć do przyjmowania leków, nie licząc oczywiście osób, które są uzależnione od medykamentów.

Dane z USA wskazują, że następstwa tak nieracjonalnego zachowania w nieprzestrzeganiu zaleceń terapeutycznych kosztują ten kraj tyle, ile wynosi cały roczny budżet Polski.

Dziś – po gruntownej analizie zjawiska – wiadomo, że są to całkowicie zmarnowane środki, nie mówiąc o konsekwencjach zdrowotnych.

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo na łamach magazynu “Manager Apteki”.

4.4/5 - (65 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH