Szczęście Duńczyka

Duńczycy znajdują się na szczycie światowego rankingu najbardziej zadowolonych z życia narodów (uwzględniającego przedstawicieli 178 nacji), ale nie tylko. Nieprzerwanie od ponad 30 lat zajmują oni także najwyższą lokatę
wśród najszczęśliwszych ludzi w Unii Europejskiej – czytamy w grudniowym numerze pisma “British Medical Journal”.

Na czym polega tajemnica ich szczęścia i dlaczego tak znacznie przewyższa poziom zadowolenia mieszkańców leżących tuż obok Szwecji i Finlandii?

Naukowcy zdecydowani zgłębić tę zagadkę przedstawili różne teorie, począwszy od dość absurdalnych (jak kolor włosów, geny, narodowe jedzenie lub język), aż po bardziej prawdopodobne, uwzględniające udane życie rodzinne, zdrowie i dobre warunki ekonomiczne.

Najczęściej wymieniano jednak dwa czynniki. Pierwszym z nich była wygrana Danii w Piłkarskich Mistrzostwach Europy w 1992 roku, która wywołała w narodzie stan niespotykanej wręcz euforii. ?Drugi to charakterystyczne dla Duńczyków niewielkie oczekiwania w stosunku do nadchodzącego nowego roku. Zajmujący znacznie niższe pozycje w rankingu Włosi, Grecy, Szwedzi i Finowie, pytani o to czego pragnęliby w nowym roku, wymieniają dużo więcej rzeczy. ?

“Powody wysokiego poziomu satysfakcji życiowej Duńczyków są bez wątpienia złożone” – mówią naukowcy. “Duński futbol, który zatriumfował w 1992 roku, z pewnością do nich należy, ale jak wytłumaczyć fakt, że już dużo wcześniej uważano ich za naród ludzi bardzo szczęśliwych?

Kluczowym czynnikiem może być to, że mieszkańcy Danii bardzo realistycznie patrzą w przyszłość i nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań” – dodają. “Można powiedzieć, że im mniejsze są nasze oczekiwania, tym lepszy będzie przyszły rok” – podsumowują autorzy artykułu.

4.8/5 - (208 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH