Studenci poćwiczą na sztucznych tkankach

Stworzony na Colorado State University wynalazek dostarcza studentom sztuczne części ciała, które wyglądają, czują, zachowują się, a nawet krwawią jak rzeczywista skóra, mięśnie i tkanki.

Sztuczne repliki części ludzkich i zwierzęcych ciał – takie jak np. powłoki brzuszne – pozwalają studentom praktykować zanim zaczną przeprowadzać zabiegi chirurgiczne na żywych organizmach.

Stosowane zwykle metody nauczania czasem nie przystają do rzeczywistych sytuacji, więc studenci nie mają możliwości przygotowania się do zabiegów na żywych pacjentach. Te sztuczne symulacje powinny pozwolić studentom opanować technikę, koordynację oraz pewność siebie przed pierwszą operacją na człowieku lub zwierzęciu – powiedział Dean Hendrickson weterynarz i kierownik Weterynaryjnej kliniki CSU i jeden z wynalazców sztucznej tkanki.

Sztuczne tkanki składają się z warstw silikonu o różnym zabarwieniu i gęstości, które realistycznie „udają” skórę, tkankę łączną i mięśniową. Przeprowadzone są w nich naczynia krwionośne, które są podłączone do pojemnika z czerwoną substancją. W ten sposób podczas przecinania z naczyń krwionośnych wypływa niby-krew. Możliwe jest też zastosowanie trójwymiarowych modeli z przejrzystego silikonu, pozwalających na zaobserwowanie przebiegu szwów i naukę prawidłowej techniki ich zakładania.

Dzięki temu wynalazkowi możemy pomóc studentom zdobywać nowe umiejętności bez ryzyka dla pacjentów – powiedział doktor Fausto Bellezzo współtwórca wynalazku. (mp) (Science Daily)

4.6/5 - (136 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH