Stawom na zdrowie

Myszy, którym codziennie podawano niewielkie dawki alkoholu, miały znacznie niższe ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, niż gryzonie,
które nie piły go wcale – zaobserwowali naukowcy ze Szwecji. Artykuł na ten temat zamieściło najnowsze wydanie pisma “Proceedings of the National Academy of Science”.

O tym, że nadużywanie alkoholu szkodzi zdrowiu, napisano już wiele prac naukowych. Jednak ostatnio pojawia się coraz więcej dowodów na to, że picie go w małych lub umiarkowanych ilościach ma działanie prozdrowotne i może np. obniżać ryzyko chorób serca.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i Uniwersytetu w Lund odkryli, że umiarkowane spożycie alkoholu może przynieść jeszcze jedną korzyść zdrowotną, gdyż chroni stawy i może zapobiegać poważnej chorobie określanej jako reumatoidalne zapalenie stawów.

Jest to schorzenie o podłożu zapalnym, które objawia się bólem i sztywnieniem stawów, ogranicza zdolności ruchowe pacjenta, a w dalszej perspektywie może nawet prowadzić do kalectwa. Wiadomo, że w jego rozwoju ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów zwiększa ryzyko tej choroby.

Aby sprawdzić, jaki wpływ na predyspozycje do niej ma alkohol, naukowcy przebadali myszy, u których eksperymentalnie wywołano reumatoidalne zapalenie stawów, wstrzykując kolagen – ważny składnik tkanki chrzęstnej budującej stawy. Po wstrzyknięciu kolagenu z zewnątrz, w organizmie gryzoni zaczynają powstawać przeciwciała rozpoznające i niszczące to białko, a co za tym idzie
również strukturę stawów. W ten sposób dochodzi do rozwoju schorzenia autoagresywnego, które przypomina reumatoidalne zapalenie stawów u ludzi.??

Jednej grupie gryzoni codziennie podawano do picia czystą wodę, a drugiej – wodę z 10 proc. roztworem etanolu. Jak zaznaczają naukowcy, takie stężenie alkoholu nie jest toksyczne dla wątroby.?

Okazało się, że u myszy spożywających etanol dochodziło do całkowitego zahamowania choroby, bądź pojawiała się ona później, niż u gryzoni, które go nie otrzymywały. Picie alkoholu minimalizowało też powstawanie zniszczeń w chrząstce stawów.

Analizy ujawniły, że działanie etanolu nie polegało na obniżaniu poziomu przeciwciał niszczących kolagen. Etanol hamował migrację komórek odpornościowych do stawów i pobudzał produkcję testosteronu, który ma działanie przeciwzapalne.

Jak podkreślają autorzy pracy, nie zaobserwowano żadnych zmian w wątrobie czy innych problemów zdrowotnych spowodowanych alkoholem.

Ich zdaniem, wynika z tego, że regularne picie niewielkich, bezpiecznych dla wątroby ilości alkoholu może zapobiegać reumatoidalnemu zapaleniu stawów u ludzi lub łagodzić jego przebieg.

Co ważne, badacze zaobserwowali, że produkt metabolizmu alkoholu w organizmie – aldehyd octowy może mieć tak samo ochronny wpływ na stawy, jak sam etanol. Rodzi to nadzieję na opracowanie nowych, nie grożących uzależnieniem metod leczenia poważnych chorób zapalnych stawów.

4.7/5 - (239 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH