Korzystanie z zabiegów dermatologii estetycznej związane jest z przejściowym osłabieniem bariery ochronnej skóry. W tym okresie należy odpowiednio ją chronić i dążyć do przyspieszenia jej regeneracji.
Zabiegi dermatologii estetycznej służą poprawie naszego wyglądu, dostosowania go do obecnie panujących kanonów piękna i walki z objawami starzenia. Działania te mogą wiązać się z pewnymi powikłaniami. Uszkodzona, podrażniona i zaczerwieniona po zabiegu skóra narażona jest bardziej na zewnętrzne czynniki drażniące. Dlatego należy maksymalnie skrócić okres jej regeneracji.
Gojenie
W procesie gojenia niesłychanie istotne jest stosowanie preparatów wspomagających. Ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty o właściwie dobranym składzie oraz podłożu. Większość preparatów z tej grupy jest pozbawiona barwników, sztucznych substancji zapachowych, konserwantów i tłuszczy zwierzęcych. Mogą one w podrażnionej skórze wywoływać kontaktowe alergiczne zapalenie, a także mogą być przyczyną ich nietolerancji. Z tego względu takie kremy mają lekką konsystencję, łatwo rozprowadzają się na skórze i mają właściwości nawilżająco-natłuszczające. Ich konsystencja ułatwia przyleganie do skóry. Efekt taki został osiągnięty przez dodanie silikonu, który tworzy na skórze wodoodporny film ochronny lub zmikronizowany sukralfat. Ten ostatni ma właściwości gojące i przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka przez pobudzenie wzrostu nowych komórek zarówno na powierzchni, jak i w głębszych jego warstwach. Tworzy na ranie ochronną warstwę łącząc się z proteinami skóry.
Działanie przeciwbakteryjne
Kompleksy minerałów miedzi, cynku i manganu zapewniają działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo stymulują regenerację naskórka przez wpływ na migrację, przenikanie i różnicowanie się komórek.
Powszechnym składnikiem preparatów łagodzących jest pochodna mocznika – alantoina. Przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. Wykazuje silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry. Ma ponadto działanie nawilżające, powoduje wygładzenie i zmiękczanie skóry. Z tego względu preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień oraz wykazującej niską tolerancję standardowych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Nawilżanie
Jednym z najstarszych czynników wykorzystywanych do nawilżania skóry jest gliceryna. Jest to alkohol wielowodorotlenowy o silnych właściwościach higroskopijnych. Powstrzymuje parowanie, przyciąga wodę z otoczenia, zatrzymując wilgoć w warstwie rogowej naskórka. Skóra nabiera miękkości i elastyczności. Jest to efekt stosunkowo trwały, gdyż związek utrzymuje się w skórze nawet do 24 godzin. Ze względu na małe cząsteczki gliceryna ma zdolność przenikania przez barierę warstwy rogowej. Dzięki temu działa zarówno na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach. Właściwości higroskopijne gliceryny zwiększają nawilżenie naskórka.
Regeneracja
Preparaty pielęgnacyjne wzbogacane są substancjami o potwierdzonym działaniu regenerującym naskórek. Jednym z nich jest substancja uzyskiwana z liści i korzenia wąkrotki azjatyckiej (centella asiatica). Ekstrakt ten pobudza fibroblasty, które odpowiadają za tworzenie włókien kolagenowych. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza tworzenie kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie. Substancje znajdujące się w wąkrotce wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i usprawniają mikrokrążenie.
Inną substancją czynną jest aktywny metabolit witaminy K. Witamina ta wzmacnia ścianę naczyniową, powodując zmniejszenie uszkodzenia kapilarów. Miejscowo stosowana ma działanie przeciwrumieniowe, łagodzi uczucie pieczenia i świądu. Dodatek kwasu hialuronowego wspomaga naturalne procesy odbudowy komórkowej, skracając czas gojenia. Sprzyja również regeneracji kolagenu i neutralizuje działanie wolnych rodników.