Zwiększone dawki w diecie kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3 mogą zapobiegać zachorowaniom na demencję, a nawet powodować remisję tej choroby – twierdzą naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinskiego. Takie kwasy występują w tłuszczu rybim.
Prof. Lars-Olof Wahllund z Instytutu Karolinskiego twierdzi, że wyniki wieloletnich obserwacji chorych oraz badań prowadzonych w Szwecji, pozwalają na konkluzję, iż ogromne znaczenie w zapobieganiu demencji ma sposób odżywiania się. Chodzi o to, by dostarczać organizmowi zwiększone dawki kwasów tłuszczowych Omega 3, zawartych w pierwszym rzędzie w oleju rybim.
Dodatkowe dawki tych tłuszczów powodują, iż u chorych na demencję obserwuje się po pewnym czasie poprawę pamięci oraz obniżenie poziomu nękających ich lęków.
Dobroczynne działania Omegi 3 podtrzymuje wzbogacenie diety o większe ilości spożywanych owoców i warzyw. Zawierają one antyutleniacze będące proteinami chroniącymi komórki, w tym komórki mózgu, przed uszkodzeniami. Zapobiegają, jak wynika z ich nazwy, procesowi ich utlenianiu pod wpływem wolnych rodników.
Utlenienie powoduje uszkodzenia błon komórek, zmianę ich DNA albo
nawet śmierć. Antyutleniacze to głównie witaminy A,C,E oraz selen.
W opinii prof. Wahllunda wyniki prowadzonych pod jego kierunkiem badań, mogą mieć duży wpływ na terapię chorych na demencję jak również na metody zapobiegania zachorowaniom. Liczba osób dotkniętych demencją nieustannie wzrasta. Jest to wynik starzenia się społeczeństw europejskich.
Michał Haykowski (PAP)