Od niepamiętnych czasów ruch, możliwość przemieszczania się, pokonywania znacznych odległości potrzebne były człowiekowi głównie w celu przetrwania, utrzymania gatunku.
Ludzie, którzy w wyniku określonych chorób pozostają częściowo lub całkowicie unieruchomieni, marzą głównie o możliwości poruszania się. Brak ruchu jest tym, co w chorobie doskwiera im najbardziej. Zanimwystąpią jakiekolwiek problemy utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się, należy w porę pomyśleć o odpowiedniej ochronie naszych kości i stawów.
Osteoartroza
To jedna z częściej występujących chorób stawów. Najczęściej zapadają na nią osoby w wieku dojrzałym i osoby starsze. Statystyki są nieubłagane – co drugi człowiek powyżej 50. roku życia odczuwa dolegliwości ze strony stawów i kręgosłupa. Prawie 20 % wszystkich pacjentów lekarzy rodzinnych to osoby chore na osteoartrozę.
Gdzie szukać przyczyn tej choroby?
Nadmierne przeciążenia stawów (spowodowane ciężką pracą fizyczną, przetrenowaniem, nadwagą lub otyłością), nieleczone urazy kości i stawów oraz czynniki
genetyczne to główne przyczyny tej choroby. Uszkodzona zostaje chrząstka stawowa i konieczne staje się dostarczenie naturalnych składników pobudzających i przyśpieszających jej regenerację.
Najczęściej dolegliwości dotyczą stawów rąk i nóg, stawów biodrowych i kolanowych oraz chrząstki międzykręgowej.
Według najnowszych wyników badań klinicznych, bardzo ważną rolę w procesie regeneracji chrząstki stawowej odgrywa tworząca jej zrąb glukozamina. Glukozamina jest dostępna w trzech postaciach – siarczanu, chlorowodorku i N-acetylo glukozaminy. Zalecana dawka dzienna wynosi 1500 mg, podawana jest w dawkach podzielonych. Zawartość aktywnej substancji w pojedynczej dawce zależna jest od postaci chemicznej. Według Physician’s Desk Reference – najwięcej – 83% dostarcza chlorowodorek glukozaminy, mniej pozostałe: ok. 65% – siarczan i 75% – N-acetylo glukozamina1. Wiąże się to z szybkością uzyskiwania efektu klinicznego. W przypadku preparatów zawierających siarczan i N-acetylo glukozaminę, zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów następuje po 6–10 tygodniach, zaś w przypadku chlorowodorku glukozaminy – już po 7–14 dniach2. Chlorowodorek glukozaminy nie tylko dostarcza największą ilość czystej glukozaminy z każdej dawki leku, ale również wyjątkowo szybko przynosi poprawę i zmniejsza dolegliwości bólowe.
Zastosowanie
Zastosowanie w leczeniu chorób reumatoidalnych znajdują również inne substancje pochodzenia naturalnego, np. siarczan chondroityny oraz metylosulfonylometan. Siarczan chondroityny, który jest naturalnym składnikiem chrząstki stawowej, nadaje jej odpowiednią wytrzymałość i sprężystość. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność jego stosowania w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów (zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę w zakresie prawidłowego funkcjonowania stawów). Metylosulfonylometan (MSM) jest naturalnym związkiem organicznym zawierającym siarkę. Występuje w owocach, warzywach, ziarnach wielu roślin oraz u ludzi i zwierząt. Działa jako koanalgetyk (wspomaga efekt przeciwbólowy innych substancji), szczególnie w bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to nie tylko poważny problem społeczny, ale również duże wyzwanie dla naukowców. Nauka jest jednak zgodna co do jednej tezy – najlepsze są leki oparte na naturalnych substancjach – naturalnych składnikach chrząstki stawowej. Są to leki bezpieczne, z niskim ryzykiem skutków ubocznych na ogół dobrze tolerowane przez organizm, w naturalny sposób uzupełniające składniki budulcowe chrząstki stawowej.
mgr farm. Nicolas Obeid
1 Physician’s Desk Reference, http://www.pdrhealth.com/drug_info/nmdrugprofiles/nutsupdrugs/
glu_0122.shtml
2 Drovanti A et al: Therapeutic activity of oral glucosamine sulfate in osteoarthrosis; placebo controlled double blind investigation. Clin Ther 1980:3:260-72.