Edward Stanek, właściciel apteki „Galenica” w Poniatowej
Kiedy powstała Państwa apteka i jakie były początki jej działalności?
Apteka powstała w 1990 r. w wyniku prywatyzacji Apteki PZF „Cefarm” Lublin. W tym czasie byłem kierownikiem tej placówki. Z racji lokalizacji apteka świadczyła usługi głównie pracownikom zakładów „EDA” w Poniatowej. Po upadku zakładu, w 1991 roku, apteka została przeniesiona do centrum miasta.
Po przeniesieniu apteka musiała sprostać wymaganiom konkurencji; w jej sąsiedztwie znajdowała się istniejąca od kilkudziesięciu lat apteka państwowa. Przyjęliśmy to jako wyzwanie, staraliśmy się być elastyczni i aktywni m.in. w kwestiach zaopatrzenia.
Czym różni się Państwa apteka od innych? Czy prowadzicie jakieś akcje?
Wymienione wyżej trudności zmobilizowały nas do zaangażowania się w świadczenie usług dodatkowych. Impulsem były publikacje nt. opieki farmaceutycznej. Inspirujące dla nas były artykuły dr. Jerzego ¸azowskiego, który wielokrotnie podkreślał, że obecny kształt aptekarstwa dobiega końca i należy przygotowywać się do nowych zadań. Kierunkowskazem była przybliżona przez dr. ¸azowskiego Karta Aptekarstwa Europejskiego. W naszej działalności postanowiliśmy kierować się fragmentem: „Aptekarze w aptekach otwartych przyjmują odpowiedzialność za zapobieganie chorobom i ochronę zdrowia publicznego oraz są zobowiązani do przekształcenia aptek europejskich w idealne ośrodki zdrowia”. Słowa te wskazywały nam, że w naszej działalności musi nastąpić nowa jakość. Spośród naszych stałych pacjentów wyróżniliśmy chorych na cukrzycę. Obserwacje i rozmowy z nimi wskazywały, że leczenie cukrzycy w wielu przypadkach nie przynosi oczekiwanych efektów. Wielu pacjentów nie wiedziało, że trzeba systematycznie kontrolować parametry wyrównania metabolicznego, takie jak: ciśnienie tętnicze, glikemia przed- i poposiłkowa, hemoglobina glikowana, profil lipidowy, wskaênik BMI. Przy każdej wizycie pacjentów w aptece pytaliśmy o te parametry i sugerowaliśmy zakładanie dzienniczków lub kart badań w cukrzycy według wzoru duńskiego profesora Torstena Lauritzena. Przy naszej aptece powołaliśmy także Koło Diabetyków, które zrzesza ok. 70 proc. cukrzyków mieszkających w Poniatowej. A utworzony przez nas zespół edukacyjny poszerzony został o pielęgniarkę środowiskową i dietetyczkę.
Niestety, nasza działalność – nosząca znamiona profesjonalnej opieki farmaceutycznej – została zakłócona przez zupełnie irracjonalną akcję naszych kolegów po fachu oferujących m.in. leki za 1 grosz. W jej wyniku nastąpiło rozluźnienie, a w niektórych przypadkach nawet zerwanie istniejącej już więzi z pacjentami.
Jakie są Państwa marzenia i oczekiwania związane z pracą?
Niepowodzenia opisane powyżej nie zniechęciły nas, wręcz przeciwnie, zainspirowały do wdrażania pełnego programu opieki farmaceutycznej w cukrzycy, m.in. poprzez stałą łączność z pacjentami – telefon całodobowej opieki, bieżącą edukację, sygnalizowanie zagrożeń ewentualnych powikłań, nieograniczony dostęp do robienia pomiarów glikemii i ciśnienia tętniczego, wdrażanie badań w kierunku stopy cukrzycowej.
Co uważacie Państwo za największe osiągnięcie Waszej apteki?
Wielokrotny udział w akcjach promujących zdrowie wraz z prowadzeniem przez nasz zespół edukacyjny szkoleń na oznaczanie glikemii przygodnej. Każdorazowo owocuje to wykryciem ok. 5 proc. nowych przypadków hiperglikemii i nadciśnienia tętniczego. Moja córka Karolina Stanek napisała pracę magisterską m.in. na podstawie zebranych w naszej aptece danych. Możemy się też poszczycić wieloletnią współpracą ze szkołami podstawowymi w powiecie Opole Lubelskie, która pozwoli w przyszłości na przeprowadzenie badań i określanie czynników ryzyka (stan przeddiabetyczny) wśród dzieci. Naszym osiągnięciem jest również utworzenie przy aptece gabinetu terapii antynikotynowej prowadzonego przez lekarza specjalistę.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.