Pielęgnacja cery zimą


Jesienią nasza skóra, opalona i gładka po letnim wypoczynku, zmienia się nie do poznania. Staje się sucha, nadwrażliwa i skłonna do wyprysków.

  • ###Powody wysuszenia
    Zimą skóra zmaga się z wieloma czynnikami niesprzyjającymi jej zdrowiu i ładnemu wyglądowi. Chłód upośledza także produkcję substancji natłuszczających (tzw. płaszcza lipidowego), które stanowią warstwę ochronną skóry. Potęguje to odczuwanie zimna oraz powoduje nadmierne parowanie wilgoci przez naskórek, co jest przyczyną odwodnienia skóry. Zimą więcej czasu spędzamy w domu, więc nasza skóra jest także niedotleniona. Dodatkowo długotrwałe przebywanie w przesuszonych i często przegrzanych pomieszczeniach to kolejny etap kłopotów z nadmierną suchością.

Problemy mogą się zwielokrotnić podczas zimowego urlopu. Tutaj dochodzi także mocne słońce i groźba odmrożeń, zwłaszcza jeśli jesteśmy zapalonymi narciarzami.

Nawilżanie i ochrona
Nasze działanie musi być dwutorowe. Z jednej strony chronimy skórę przed zimnem, z drugiej zaś odpowiednio ją nawilżamy. Najprostszą metodą nawilżania jest wzmacnianie naturalnych barier hamujących utratę wody oraz dostarczanie jej do organizmu w postaci płynów. Kosmetyki sprawiają, że woda wolniej paruje ze skóry. W zimie – wbrew wieloletniemu przekonaniu – można także stosować kremy nawilżające. Natomiast krem ochronny stosujemy w wypadku mrozu. Jest z reguły bardziej tłusty, co utrudnia skórze naturalną wymianę cieplną z otoczeniem, dlatego po powrocie do domu należy usunąć jego warstwę i nałożyć krem nawilżający.

Wybierając się na zimowy urlop, zwłaszcza w góry, gdzie promienie słoneczne wzmocnione są odbiciem od kryształków śniegu, należy pamiętać o kremie z filtrem powyżej 20.

Nie tylko twarz
Twarz jest najbardziej wystawiona na działanie chłodu, ale nie tylko ona cierpi w czasie zimy na nadmierne wysuszenie. Częstą dolegliwością jest tzw. pierzchnięcie dłoni. Przed wyjściem na mróz i po powrocie do domu warto wetrzeć w nie krem.

Również delikatna skóra ust jest w tym okresie narażona na spierzchnięcie i pękanie – zalecamy więc pomadki ochronne. Także inne części ciała, jak łokcie, kolana czy łydki, zimą reagują szorstkością i przebarwieniami. Poza stosowaniem kremów czy balsamów możemy do kąpieli dodać olej roślinny (jest oferowany np. w kapsułkach).
Dobry sposób na przywrócenie skórze prawidłowego ukrwienia to peeling, który usuwa złogi martwej skóry, co ułatwia wnikanie odżywczych substancji, np. z kremu. Aby poprawić kolor, sprężystość i gładkość cery, możemy stosować maseczki nawilżające i ściągające.

Pielęgnując skórę, zawsze – nie tylko w zimie – dobierajmy kosmetyki, uwzględniając rodzaj skóry, jej wiek i ogólny stan zdrowia.

Nie zapominajmy, że wygląd i stan skóry zależą w dużej mierze od diety, a nie tylko od zewnętrznej pielęgnacji.
Pamiętajmy o nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywamy.
dr Ewa Chlebus

4.4/5 - (218 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH