Panowie muszą pić

W naturze istnieje około 135 rodzajów wody. W komórkach ssaków występuje tzw. woda strukturowana. To ona, o czym nie wszyscy wiedzą, umożliwia nam oddychanie i rozpoznawanie dźwięków.

Woda, jeden z czterech żywiołów, dopiero w ostatnich latach zaczęła odkrywać przed naukowcami swoje tajemnice. Jak mówi dr Marek Snochowski z Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN w ciągu ostatnich dziesięcioleci badacze dowiedzieli się o wodzie więcej, niż w całej historii ludzkości.

Woda zajmuje około 70 proc. powierzchni kuli ziemskiej, ale jedynie 2,8 proc. jej objętości to wody słodkie. Woda w przyrodzie cyrkuluje; znajduje się niemal wszędzie, przede wszystkim w organizmach żywych.

Dr Snochowski przypomniał, że woda jest niezbędna do zachowania ciśnienia krwi, transportuje składniki odżywcze, oczyszcza organizm, reguluje temperaturę, nawilża stawy i oczy. Nasze płuca nie funkcjonowałyby bez wody, która nawilża je, umożliwiając oddychanie. Woda umożliwia nam także słyszenie, uczestniczy bowiem w przechodzeniu dźwięku przez ucho środkowe.

W organizmie kobiety znajduje się 60 proc. wody, mężczyźni mają jej o 5 proc. więcej. Aby uzupełnić płyny panowie muszą zatem nieco więcej pić” – uświadamiał naukowiec.

Dodaje, że niektórzy specjaliści uważają, iż uczucie pragnienia oznacza pierwszy
stopień odwodnienia organizmu, dlatego warto pamiętać o dostarczeniu organizmowi płynów zanim ten się o nie “upomni”. W przeciwnym wypadku mózg wysyła do nerek sygnał o konieczności zredukowania produkcji moczu, co może prowadzić do zatrucia organizmu.

Jak twierdzi dr Snochowski, dorosły człowiek potrzebuje dziennie około 2,5 litra płynów. U kobiet ciężarnych ilość ta zwiększa się do trzech litrów, a matki karmiące piersią powinny dostarczyć swojemu organizmowi aż 3,8 litra wody.

Potrzebne nam płyny znajdują się nie tylko w napojach (zawierają one od 88 do 96 proc. wody). W mięsie, jajach i rybach woda stanowi od 40 do 80 proc., owoce mają jej od 83 do 85 proc.

Naukowiec wyjaśnia, że niektóre zwierzęta pobierają tyle wody z pokarmów, że nie muszą w ogóle pić. Jednym z takich zwierząt jest koala; jego nazwa w języku Aborygenów oznacza – “bez wody”.

4.9/5 - (228 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH