Nie chcą na marginesie

Nie możemy wciąż być traktowani po macoszemu i działać na marginesie systemu opieki zdrowotnej – twierdzą przedstawiciele niepublicznych szpitali samorządowych. Wszystkie placówki powinny być traktowane tak samo – wtóruje im prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

Dobrym przykładem jest szpital?w Kluczborku. Tamtejsze władze powiatu w 2000 roku oddały zadłużony lecznicę w ręce spółki prawa handlowego. Dziś szpital nie ma długów i radzi sobie dobrze, ale pacjenci niezadowoleni z likwidacji publicznej placówki zaskarżyli uchwałę powiatu do sądu.

Dopiero w listopadzie ubiegłego roku NSA stwierdził ostatecznie, że szpitale mogą być prowadzone przez tego rodzaju spółki.

Kluczborskie starostwo reprezentował przed NSA prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej i wielki zwolennik prywatyzacji szpitali.

  • Reforma służby zdrowia utknęła w martwym punkcie. Pieniądze miały iść za pacjentem, tymczasem mamy dziś powtórkę z systemu budżetowego ze wszystkimi jego wadami. Największa to reglamentowanie usług medycznych według niejasnych reguł – twierdzi profesor Kulesza.

  • Niestety, dziś bohaterem polskiej służby zdrowia jest dyrektor zadłużonego szpitala, który boi się komornika. I to trzeba zmienić – podkreśla Andrzej Sośnierz.

4.5/5 - (351 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH