Akcje medyków

Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przygotowany przez minister zdrowia Ewę Kopacz, zakłada przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Decyzję o zmianie formy prawnej placówek ochrony zdrowia będzie podejmował samorząd oraz pracownicy szpitala.

Zgodę na przekształcenie szpitala w spółkę będzie musiało wyrazić ponad 50 proc. jego pracowników. W zamian zyskają oni prawo do 15 proc. bezpłatnych akcji. Krąg uprawnionych do ich uzyskania będzie ograniczony. Akcji nie dostaną zatrudnieni na kontraktach.

Nie chcą na marginesie

Nie możemy wciąż być traktowani po macoszemu i działać na marginesie systemu opieki zdrowotnej – twierdzą przedstawiciele niepublicznych szpitali samorządowych. Wszystkie placówki powinny być traktowane tak samo – wtóruje im prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

Dobrym przykładem jest szpital?w Kluczborku. Tamtejsze władze powiatu w 2000 roku oddały zadłużony lecznicę w ręce spółki prawa handlowego. Dziś szpital nie ma długów i radzi sobie dobrze, ale pacjenci niezadowoleni z likwidacji publicznej placówki zaskarżyli uchwałę powiatu do sądu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH