Wielu uważa, że skutecznym sposobem hamowania wydzielania potu są antyperspiranty. Dla niektórych problem pocenia się jest bardzo dokuczliwy, i występuje o każdej porze roku. Jakie są skutecznie sposoby na nadpotliwość?
Czym jest potliwość idiopatyczna?
Potliwość idiopatyczna bierze się z nadaktywności gruczołów potowych. Ten problem dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Przyczyną nadpotliwości są uwarunkowania genetyczne.
Osoby dotknięte tą dolegliwością, pomimo stosowania antyperspirantów, intensywnie się pocą. Wzmożone wydzielanie potu następuje w sytuacjach stresowych, czy chociażby podczas cieplejszych dni.
Jak radzić sobie z nadpotliwością?
Pierwszym sposobem, ogólnie dobrze znanym, jest stosowanie silnych antyperspirantów dostępnych w aptekach, a także preparatów stosowanych doustnie. Warto zwrócić też uwagę na ubrania które nosimy. Najlepiej jak będą z przewiewnych materiałów. Należy również unikać ubrań ze sztucznych włókien.
Medycyna estetyczna kontra nadpotliwość
Jeśli powyższe metody zawiodą, osoba, która zmaga się z problemem nadmiernego pocenia może skorzystać z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Jest to sposób nieinwazyjny i nie powoduje radykalnych zmian w naszym organizmie.
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu botoksu w miejsce występowania gruczołów potowych. Dzięki temu ich praca zostaje zahamowana, co uniemożliwia wydzielanie potu. Skuteczność zabiegu polega na tym, że botoks poraża zakończenia nerwowe, powodując blokowanie nadmiernego wydzielania potu, a nie jedynie maskowanie, jak to jest w przypadku stosowania ogólnodostępnych środków. Poza tym, toksynę botulinową wstrzykuje się w konkretne miejsce. Sam zabieg trwa około 30 minut – tłumaczy Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.
Aby zadbać o dobre samopoczucie pacjenta, lekarz może podać znieczulenie miejscowe, ponieważ podczas wprowadzania botoksu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Bezpośrednio po zabiegu możemy wrócić do normalnego funkcjonowania. Zaletą ej metody są bardzo szybkie efekty. Pierwsze zmiany powinniśmy pojawić już po 3-5 dniach po zabiegu.
Pełne efekty pojawiają się po około 2 tygodniach. Po tym czasie zapraszamy pacjenta na kontrolę. Jest to rutynowa czynność, którą wykonujemy w trosce o jego zdrowie i zadowolenie. Warto podkreślić, że efekty zabiegu utrzymują się od 6 miesięcy do nawet roku. W przypadku regularnego poddawania się zabiegowi, po około 3 latach praca gruczołów potowych ulega regulacji – mówi ekspert.
Należy pamiętać, że metoda z zastosowaniem botoksu nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wśród przeciwskazań są m.in. zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, choroby mięśni, choroba Alzheimera czy ALS, przyjmowanie niektórych leków oraz ciąża i okres karmienia piersią. Również skaleczenia, stany zapalne skóry czy opryszczka nie pozwalają lekarzowi na przeprowadzenie zabiegu.
Źródło: informacja prasowa / newsrm.tv
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.