Miliardy bez recepty

Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem spożycia leków sprzedawanych bez recepty. Szczególnie intensywnie łykamy środki przeciwbólowe – w tej konkurencji zajmujemy trzecie miejsce na świecie. Polacy kupili w ub.r. leki bez recepty za 4 mld zł.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza” to grubo ponad trzy razy tyle, ile wydajemy np. na proszki do prania. Pod względem ilości spożywanych leków bez recepty jesteśmy na piątym miejscu w Europie, m.in. po Brytyjczykach i Niemcach. Za nami są np. Holendrzy, Włosi i Ukraińcy.

Jeszcze wyżej jesteśmy w rankingach spożycia leków przeciwbólowych. Według “Managera Apteki” zajmujemy trzecie miejsce na świecie (według liczby zużytych opakowań), zaraz po Amerykanach i Francuzach. Tylko na Ibuprom wydajemy ok. 70 mln zł rocznie.

Analitycy rynku farmaceutycznego są przekonani, że sprzedaż leków bez recepty napędzają teraz głównie zakupy pozaapteczne w marketach, kioskach z prasą czy na stacjach benzynowych.

O ile sprzedaż w aptekach rośnie stabilnie, ale powoli, o kilka procent rocznie (w ubiegłym o 5,5 proc.), o tyle przychody sklepów z tego tytułu wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc. Sklepowa sprzedaż farmaceutyków osiągnęła już poziom 400 mln zł. W tym roku ma się zbliżyć do pół miliarda.

4.6/5 - (203 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH