Meteoropaci


Pogoda wpływa na nasze samopoczucie częściej, niż sobie tego życzymy. Warunki atmosferyczne opisujemy jako korzystne lub niekorzystne. Nie lubimy np. silnego wiatru i długotrwałych opadów deszczu.
Zwłaszcza wiosną „pogoda pod psem” daje nam się we znaki. Jesteśmy albo rozdrażnieni i mamy kłopoty z koncentracją, albo czujemy się senni i apatyczni. Najchętniej zaszylibyśmy się w domu otuleni w koc.

Czy jesteś meteoropatą?
Reakcja na gwałtowne zmiany pogody (przechodzenie frontów atmosferycznych, którym towarzyszą silnie wiatry, niskie ciśnienie i deszcz albo burze) zależy od stanu organizmu. Osoby o osłabionym układzie nerwowym są podatne na zmiany aury, gorzej reagują na gwałtowne załamania pogody i dotkliwie odczuwają dolegliwości z nimi związane. Są to tzw. meteoropaci.

Pogoda ma tak duży wpływ na ich życie, że jej wahania mogą nawet uniemożliwić wykonywanie zwykłych, codziennych zajęć. Przenikliwe bóle głowy nie pozwalają skupić myśli, pojawiają się kłopoty z koncentracją. Osłabiony układ nerwowy reaguje na „złą” aurę w sposób skrajny – sennością i złym samopoczuciem lub zdenerwowaniem i pobudzeniem organizmu. Utrzymujący się stan niepokoju to stres, który niekorzystnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu. Mogą się pojawić kłopoty z układem trawiennym i krwionośnym (nadciśnienie!)

Jak pomóc meteoropatom?
Sposobów jest wiele. Od metod „domowych” – np. poranna kawa, którą pijemy, żeby się ożywić – po farmaceutyki, np. leki przeciwbólowe pomagające pozbyć się bólu głowy. Jednak najważniejsze jest wzmocnienie układu nerwowego.

Wszechstronna substancja, której działanie dotyczy również układu nerwowego, to fosfolipid lecytyna. Uzyskiwana jest z surowych olejów roślinnych i ma bardzo złożoną budowę. Zawiera m. in. trójglicerydy, węglowodany i fosfatydy. W zależności od pochodzenia, sposobu produkcji oraz zawartości poszczególnych składników może mieć postać płynną lub półpłynną i przybierać barwę od jasnożółtej do brązowej.

Jak działa lecytyna?
W organizmie lecytyna wchodzi w skład błon komórkowych, m. in. neuronów, co sprzyja jej stosowaniu przy różnych dolegliwościach układu nerwowego. Wchodząca w jej skład cholina wzmacnia układ nerwowy, zwiększając zdolność koncentracji i przyswajania wiadomości. Stymuluje organizm, poprawiając nastrój w stanach apatii i depresji.

Działanie lecytyny wspomagają witaminy z grupy B, które poprawiają przemianę węglowodanową, tłuszczową i białkową w organizmie. Lecytyna bierze udział w przemianach tłuszczowych. Poprawia transport tłuszczów w ścianach tętnic i reguluje poziom cholesterolu, dzięki czemu przeciwdziała miażdżycy i chorobom układu krwionośnego, np. nadciśnieniu. Obniża poziom złego cholesterolu i zwiększa przyswajanie witamin (A, D, E, K) oraz „oczyszcza” organizm z niektórych toksycznych substancji, chroniąc wątrobę.

Naturalnym źródłem lecytyny są: soja, wątroba, jaja, kiełki pszenicy. Jednak występuje ona w tych produktach w niewielkich ilościach. Dlatego prawidłowa kuracja, wzmacniająca układ nerwowy i niwelująca działanie stresu, wymaga zażywania preparatów z lecytyną w dawkach leczniczych.

4.8/5 - (211 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH