Pierwsze wzmianki o takim masażu znaleziono w pismach z Dalekiego Wschodu. Ale i w Europie Środkowej był on często wykonywany – jak donosi literatura zagraniczna – m. in. na terenach obecnej Słowacji i Polski.
Masaż w okresie macierzyństwa można podzielić na następujące okresy:
a) czas przygotowania,
b) masaż właściwy w okresie ciąży,
c) masaż poporodowy – powrót do zdrowia, sił witalnych połączony z masażem w celach estetycznych. W tym czasie wykonuje się także masaż niemowlęcy, stymulujący rozwój dziecka.
Ludzki dotyk
Masaż w okresie ciąży nie tylko zmniejsza dolegliwości matki, ale pozwala roztoczyć opiekę nad nienarodzonym jeszcze dzieckiem i przyzwyczaić go do jednego z fenomenów, jakim jest ludzki dotyk. U kobiet w dużym stopniu zmniejszeniu ulegają bóle w okolicach nóg, miednicy, a zwłaszcza dolnej partii kręgosłupa, a także odczucie parcia na ściany miednicy i pojawiające się obrzęki. Masaż odpręża, rozluźnia napięte mięśnie, relaksuje i redukuje stres. Pozytywne zmiany odczuwa się także w całym organizmie. Pojawia się zdrowszy i spokojniejszy sen oraz uczucie ogólnego zrelaksowania.
W pełni udowodniono zależność pomiędzy wypoczętą i zrelaksowaną mamą a zdrowiem przychodzącego na świat dziecka. Masaż ponadto zwiększa elastyczność ciała i zakres ruchu, poprawia pracę układu hormonalnego, krążenie krwi oraz limfy, zmniejsza napięcie zmęczonych nóg oraz sztywność i obrzęki.
Kiedy na masaż?
Masaż w okresie ciąży jest wskazany dla kobiet w każdym wieku, szczególnie w sytuacji ciąży prawidłowej – bez powikłań (poza wyjątkami, vide: przeciwwskazania). Do masażu można przystąpić w drugim – trzecim miesiącu ciąży, natomiast jeżeli kobieta regularnie uczęszczała na masaż wcześniej, to można go po prostu kontynuować, przy czym zmienia się w dużym stopniu sposób wykonywanego masażu – wykonuje się go bardzo ostrożnie. Kobieta powinna także skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Masaż kończymy w ósmym miesiącu.
Jak długo?
Masaż może być przeprowadzany jako częściowy: zwłaszcza okolic nóg, miednicy, dolnych partii grzbietu i szyi lub jako ogólny. Ze szczególną ostrożnością wykonujemy masaż okolic powłok brzusznych. Sesje odbywać się mogą w domu lub w odpowiednio ocieplonym i przygotowanym gabinecie. Masaż może trwać – w zależności od potrzeb – od 30 do 60 min.
Z powodów osobistych, emocjonalnych i energetycznych, masaż dziecka jest przywilejem matki, a także ojca. Dyplomowany masażysta w takim momencie powinien pouczyć, jak będzie wykonywać masaż. Często praktykuje się zasadę tzw. techniki prowadzonej ręki. Polega to na tym, iż mama wykonuje masaż, a masażysta po prostu prowadzi jej dłoń.
Masaż w późniejszych miesiącach ciąży, dostarcza wiele emocji i radości. Można odnotować wiele reakcji fizycznych lub emocjonalnych np. kiedy mama zasypia, a dziecko pod wpływem masażu budzi się.
Przeciwwskazania
Od masażu powinnyśmy się wstrzymać, kiedy ciąża wiąże się z powikłaniami, a także wtedy, gdy poprzednie ciąże przebiegały z komplikacjami lub zdarzyło się poronienie. Ponadto rozpoczęcie masażu powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, gdy mamy do czynienia z ciążą mnogą. Masażu w ciąży nie wykonujemy także w przypadku wystąpienia przeciwwskazań, takich jak do masażu klasycznego, np.: stany zapalne, schorzenia dermatologiczne, podwyższona temperatura, ryzyko wystąpienia krwawienia, świeże urazy, czy podejrzenie o choroby onkologiczne lub zakaźne.
W wielu sytuacjach zaleca się skierowanie na masaż od lekarza. Idealna sytuacja jednak jest wtedy, kiedy na życzenie mamy, masażysta ma bezpośredni kontakt z prowadzącym ją lekarzem.
#Warto wiedzieć…
- Masaż w okresie macierzyństwa wymaga dużego doświadczenia zawodowego. W związku z tym zaleca się korzystanie z masażu u wykwalifikowanych masażystów/masażystek.
- Szczególne znaczenie ma masaż u kobiet w ciąży, które pracują zawodowo. Oprócz fizycznego obciążenia dochodzą tu jeszcze napięcia związane ze stresem zawodowym. Tutaj masaż ma podwójne znaczenie, ponieważ dodatkowo pełni funkcje relaksacyjne, antystresowe odprężając ciało i umysł.
- Podczas masażu absolutnie nie masujemy bezpośrednio dziecka.
- Bardzo duże znaczenie ma także specjalistyczny masaż, który hamuje i zmniejsza problemy natury zdrowotno-estetycznej, jak: pojawiające się rozstępy, pękające drobne naczynka czy też powiększający się cellulit.