Leki do domu

Sprzedaż leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (OTC) w aptekach otwartych wzrosła w styczniu 2007 roku w porównaniu do stycznia 2006 roku o 15,2 proc. – poinformowała poniedziałkowym komunikacie firma monitorująca rynek farmaceutyczny, IMS Health. W skali 12 miesięcy, zakończonych na styczniu 2007 r., największy wpływ na wzrost rynku miała klasa preparatów stosowanych w chorobie przeziębieniowej (produkty te odpowiadają za ponad 20 proc. wzrostu tego segmentu rynku), a także preparaty przeciwbólowe i stosowane w chorobach układu pokarmowego

“W sumie te trzy kategorie leków przyrosły w stosunku do stycznia 2007 roku o 27 mln zł. Tak wysoki wzrost sprzedaży tych produktów jest odzwierciedleniem dużej liczby zachorowań na ostre infekcje dróg oddechowych” – poinformowało IMS Health.

W segmencie leków na receptę (Rx), który stanowi ponad 75 proc. segmentu aptecznego, wartość sprzedaży wzrosła o prawie 86 mln zł, a za ten wzrost odpowiadały głównie klasy leków mających zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych: kardiologicznych, leków stosowanych w chorobach układu oddechowego i nerwowego i leki przeciwinfekcyjne. Leki te odpowiadają za prawie 90-proc. wzrost rynku leków Rx.

Wartość leków przeciwinfekcyjnych wzrosła o 20 proc., co było spowodowane nasileniem infekcji w styczniu.

4.9/5 - (291 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH