Leczenie z zębem

Sztuczne zęby, z których uwalniają się dawki leku, mogą być ułatwieniem dla wielu pacjentów – informuje pismo “Engineer”.

Urządzenie “Intellidrug”, opracowane przez zespół europejskich naukowców z 15 różnych ośrodków, jest tak małe, że mieści się w dwóch sztucznych zębach trzonowych.

Stała postać leku powoli rozpuszcza się w ślinie, przenikającej przez specjalną membranę. Mechanizm czasowy regularnie otwiera zaworek i uwalnia małe dawki leku, co pozwala utrzymywać jego stały poziom w organizmie. Dawkę można precyzyjnie dobrać do płci i wagi pacjenta.

Odpowiedni czujnik mierzy koncentrację leku wewnątrz zęba, co pozwala zawczasu zaalarmować , że trzeba uzupełnić zapas. Drugi czujnik sprawdza, ile leku zastosowano, a zdalne sterowanie umożliwia lekarzowi w razie potrzeby zmianę dawki.

Zdaniem pracujących dla Komisji Europejskiej naukowców, sztuczne zęby uwalniające leki będą dobrym rozwiązaniem między innymi dla pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, ponieważ pozwalają na przyjmowanie właściwych dawek nawet przez sen. Jeśli badania u ludzi dadzą korzystne wyniki, można się spodziewać wprowadzenia metody do użytku około roku 2010.

4.3/5 - (137 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH