Kiedy błądzą myśli

Kiedy nasz mózg nie ma się czym zająć, myśli zaczynają błądzić i wędrować – donoszą naukowcy na łamach styczniowego “Science”. Teraz wiemy już, które części mózgu są za to odpowiedzialne.??

Do tzw. wędrówek myśli dochodzi, gdy umysł człowieka nie ma do wykonania żadnej wymagającej skupienia czynności. Jest to zjawisko wszechobecne, z którym każdy z nas spotyka się w codziennym życiu. Pozbawiony wyzwań mózg, pozwala myślom błądzić i swobodnie wędrować.

Celem badań, prowadzonych przy współpracy naukowców z Dartmouth College w Hanoverze oraz z Harvard University, było określenie, które rejony mózgu są aktywne podczas takich wędrówek i czy różnią się one od obszarów zaangażowanych w procesy wymagające większego zaangażowania umysłowego. Wykorzystano do tego technikę obrazowania mózgu, zwaną funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI).

Kierująca badaniami Malia Mason poddawała badaniu podzielonych na dwie grupy ochotników. Części z nich zalecono wykonywanie prostych i monotonnych czynności, nie wymagających specjalnego zaangażowania umysłowego. Pozostali mieli do wykonania trudniejsze i bardziej ambitne zadania.?

Dzięki technice fMRI naukowcom udało się ustalić, które rejony mózgu pozostają aktywne w czasie “spoczynku”, a także podczas krótkich drzemek w ciągu dnia.?Okazało się też, że w kiedy uczestnicy przechodzili do rozwiązywania trudniejszych zadań, aktywność ich mózgu zmieniała się.

Naukowcy uważają, że wędrówki myśli są psychologiczną podstawą naszej świadomości, którą porzucamy, gdy jakiś proces wymaga zaangażowania większej uwagi i skupienia i do której wracamy, gdy dane zadanie nie wymaga dłuższego nadzoru świadomości.

4.4/5 - (181 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH