Kofeina pomaga nawet o połowę złagodzić bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym – wynika z badań amerykańskich. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach pisma “Journal of Pain”, odkrycie to może mieć szczególne znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają regularnie uprawiać sport, gdyż to one są najbardziej narażone na bóle mięśni.
“Dzięki kofeinie, takim osobom łatwiej będzie przetrwać pierwszy okres intensywnych ćwiczeń i podjąć regularną aktywność fizyczną” – komentuje prowadzący badania Victor Maridakis z Uniwersytetu Stanu Georgia. Jak przypomina badacz, obolałe mięśnie zniechęcają niektóre osoby do uprawiania sportu.
Maridakis i jego współpracownicy przeprowadzili testy w grupce 9 studentek, które nie piły zbyt często kawy i nie uprawiały regularnie ćwiczeń fizycznych. Dzień lub dwa po treningu, który spowodował umiarkowany ból mięśni, podawano im bądź pigułkę z kofeina (w ilości odpowiadającej dwóm filiżankom kawy), bądź
placebo.
Godzinę później dziewczęta musiały wykonać dwa ćwiczenia obciążające mięsień czworogłowy uda – jedno polegało na maksymalnym obciążeniu uda, drugie wymagało zaangażowania nieco mniejszej siły.
?Okazało się, że po zażyciu kofeiny przed testem maksymalnie
obciążającym mięsień studentki odczuwały o 48 proc. mniejszy ból,
niż po zażyciu placebo, po którym redukcja bólu wyniosła średnio
26 proc.
Zdaniem badaczy, choć podobne badania trzeba będzie powtórzyć w większej grupie osób, wyniki sugerują, że kofeina może skuteczniej łagodzić bóle po wysiłku fizycznym, niż kilka obecnie stosowanych w tym celu leków, jak np. naproksen (którego efektywność ocenia się na 30 proc.) lub aspiryna (skuteczność ok. 25 proc.).
Jak spekulują autorzy artykułu, przeciwbólowe działanie kofeiny jest w tym wypadku związane prawdopodobnie z jej zdolnością do hamowania czynności adenozyny, związku uwalnianego w odpowiedzi na stany zapalne tkanek.????
Maridakis zaznacza jednak, że kofeina prawdopodobnie będzie lepiej łagodzić bóle mięśni u osób, które nie piją zbyt często kawy i nie są przez to uodpornione na działanie kofeiny.
Na koniec badacze przestrzegają, by nie przesadzać z kofeiną przed ćwiczeniami. U niektórych osób jej nadmiar może wywołać drżenie, kołatanie serca lub zaburzenia snu.