Jagody na raka

Związek chemiczny zawarty w czarnych jagodach może zapobiegać rakowi jelita grubego – wynika z najnowszych badań amerykańskich, o których informuje serwis internetowy “EurekAlert”.

Badacze z Uniwersytetu Rutgers oraz z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa analizowali przeciwrakowe działanie składnika czarnych jagód – przeciwutleniacza o nazwie pterostilben.

Doświadczenia prowadzono na 18 szczurach, którym podano rakotwórczy azoksymetan wywołujący raka okrężnicy. Następnie połowie gryzoni zaczęto podawać pokarmy z dodatkiem pterostilbenu.

Po ośmiu tygodniach szczury, które dostawały substancję z jagód, miały o 57 proc. mniej przednowotworowych zmian w jelitach, w porównaniu z grupą kontrolną na zwykłej diecie.

Pterostilben hamował dwa procesy związane z ryzykiem rozwoju raka jelit – redukował podziały komórek nabłonka jelitowego oraz blokował aktywność pewnych genów zaangażowanych w procesy zapalne.

“Obserwacje te sugerują, że jagody powinny stać się ważnym elementem naszej diety” – komentuje prowadzący badania dr Bandaru Reddy. Jak podkreśla, jagody nie wyleczą wprawdzie raka okrężnicy, ale mogą mu zapobiegać w naturalny sposób.

Jak podejrzewa badacz, pterostilben może przeciwdziałać rakowi jelita grubego, obniżając poziom tłuszczów we krwi, w tym cholesterolu. Tłusta i kaloryczna dieta jest bowiem uważana za czynnik zwiększający ryzyko raka okrężnicy. Natomiast dieta bogata w produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce odgrywa ważną rolę w jego prewencji.

Pterostilben jest spokrewniony z resveratrolem, polifenolem zawartym w winogronach oraz czerwonym winie i podobnie do niego może korzystnie wpływać na układ krążenia.

Dr Reddy ma nadzieję, że w przyszłości związek ten znajdzie zastosowanie w profilaktyce raka okrężnicy, na przykład w kombinacji z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy aspiryna czy ibuprofen.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 233. narodowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

4.9/5 - (223 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH